STANOVALCI DOMA NA KRASU SI LAHKO ODDAHNEJO: Inšpekcijski nadzor so ustavili

Slovenija

Stanovalci Doma na Krasu si lahko oddahnejo od skrbi, da jih bodo deložirali in potisnili nazaj v ustanovo, saj je Ministrstvo za naravne vire in prostor odločbo inšpektorja, ki je odredil prepoved uporabe objekta, ustavilo.

Ministrstvo za naravne vire in prostor je kot organ druge stopnje 30. januarja letos ugodilo pritožbi socialnovarstvenega zavoda Doma na Krasu in odpravilo inšpekcijski nadzor.

Inšpektorat za naravne vire in prostor je decembra lani izdal odločbo o prenehanju uporabe stanovanjskega objekta v Solkanu, ker je ocenil, da raba ni skladna z namensko rabo enostanovanjske stavbe. Gradbeno dovoljenje stavbo določa kot enostanovanjski objekt, zavod pa jo uporablja za posebne družbene skupine, kar predstavlja spremembo namembnosti objekta.

V Solkanu prebiva šest oseb, ki jim je zaradi odločbe inšpektorja grozila deložacija. Nato je inšpektor izdal odločbo še za stanovanjsko skupnost v Žigonih pri Renčah. Odredil je zaprtje, kar bi pomenilo, da se morajo stanovalci vrniti v institucionalno varstvo.

Minister Simon Maljevac je večkrat v preteklosti poudaril, da se ne strinja s pobudami civilnih iniciativ, ki nasprotujejo umeščanju stanovanjskih skupnosti v lokalno okolje. Takšne skupnosti so osnovno izhodišče deinstitucionalizacije in dajejo priložnosti za normalno življenje in dostop do strokovne pomoči, ko je ta potrebna. Kot je danes opozoril, uporabniki ne smejo biti talci zapletenih birokratskih postopkov niti političnih preigravanj.

Kot je pojasnil v. d. direktorja doma Goran Blaško, so z odločitvijo zadovoljni, enako odločitev pa pričakujejo tudi za prostore v Renčah. Ob tem poziva k spremembam zakonodaje.

Da so zakonodajne spremembe nujno potrebne, je v minulem mesecu pritrdil tudi minister za solidarno prihodnost Maljevac. Na sestanku, ki so se ga januarja udeležili predstavniki lokalnih skupnosti, stroke in civilnih iniciativ, je tako obljubil zakonodajne spremembe za rešitev akutne situacije, ki jih želijo vključiti v predlog dopolnitve zakona o socialnem varstvu. Te pa naj bi bile po njegovih zagotovilih pripravljene do marca.

Kot je še povedal Blaško, je v pripravo sprememb vključena tudi strokovna vodja Doma na Krasu, potrdil pa je, da so aktivno delo začeli prav danes. "Hkrati smo v ponedeljek dobili tudi javno zagotovilo z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnost, da se bo zakon spreminjal, saj je omenjeno ministrstvo tisto, ki bdi nad zakonom o socialnem varstvu," je pojasnil. Potrdil je, da naj bi bil predlog na mizi vlade res že prihodnji mesec.

Blaško je dodal, da v sklopu Doma na Krasu storitve nudijo 171 stanovalcem. Njihove stanovanjske skupine sicer obsegajo območje občin Postojna, Nova Gorica, Sežana, Divača in Renče-Vogrsko.

V Sloveniji je sicer okoli 1000 invalidov, ki živijo v podobnih stanovanjskih skupinah, ki so del javnih socialnovarstvenih zavodov in nevladnih organizacij. Že minuli mesec je Maljevac napovedal tudi terenske obiske v vseh občinah, kjer so tovrstne stanovanjske skupnosti.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija