SLOVENIJA USPEŠNO POBIRA DDV: Med boljšimi v EU

Slovenija

V EU je bilo leta 2014 izgubljenih za skoraj 160 milijard evrov prihodkov zaradi nepobranega davka na dodano vrednost (DDV), kar predstavlja okoli 14-odstotno izgubo potencialnih prihodkov, ugotavlja Evropska komisija. V Sloveniji je delež nepobranega DDV znašal 8,1 odstotka, kar jo uvršča med države z najmanjšo vrzeljo pri pobiranju DDV.

Komisija ugotavlja, da je bila skupna razlika med pričakovanimi prihodki iz DDV in dejansko pobranim zneskom, t.i. vrzel pri pobiranju DDV, na letni ravni znova nesprejemljivo visoka.

Vrzel pri pobiranju DDV je s 37,9 odstotka nepobranega DDV največja v Romuniji, najmanjša pa na Švedskem, kjer znaša le 1,2 odstotka. V absolutnem znesku je bila največja v Italiji, kjer je bilo izgubljenih 36,9 milijarde evrov, najmanjša pa v Luksemburgu, kjer je znašala 147 milijonov evrov.

Vrzel pri pobiranju DDV se je leta 2014 v primerjavi z letom prej sicer zmanjšala za 2,5 milijarde, vendar pa države članice EU pri izpolnjevanju obveznosti v zvezi z DDV še vedno dosegajo zelo različne rezultate. Pri 18 državah se je uspešnost izboljšala, osmim državam pa ni uspelo pobrati več prihodkov iz DDV kot leto poprej, je razvidno iz danes objavljenega poročila komisije.

V Sloveniji je delež nepobranega DDV leta 2014 znašal 8,1 odstotka skupne davčne obveznosti za DDV, s čimer je ohranila mesto med državami EU z najmanjšo vrzeljo pri pobiranju DDV. Uvrstila se je na četrto mesto, za Švedsko, Luksemburgom in Finsko. V absolutnem smislu so izgube znašale 280 milijonov evrov.

Evropska komisija je aprila lani pripravila akcijski načrt za vzpostavitev enotnega območja DDV, države članice pa zdaj poziva k poglobljeni razpravi. Komisija bo prihodnje leto pripravila tudi zakonodajne predloge za ponovno vzpostavitev načela obračunavanja DDV pri čezmejni trgovini znotraj EU, so še sporočili v Bruslju.

Za boj proti goljufijam v zvezi z DDV se je že začelo izvajati več takojšnjih ukrepov, toda današnje ugotovitve kažejo, da so potrebne korenitejše reforme.

Čezmejne goljufije letno povzročijo za 50 milijard evrov izgubljenih prihodkov iz naslova DDV, z novim sistemom pa bi se lahko izgube zmanjšale za 80 odstotkov.

Deli novico:

Slovenci smo |  07 .09. 2016 ob  15: 28
Bolj papeški od Papeža