Slovenci s Cipra s tremi točkami upanja

Slovenska nogometna reprezentanca je v svoji osmi tekmi kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2014 v Nikoziji premagala Ciper z 2:0 (1:0) in tako ostala v igri za pot v Brazilijo. Izbrance Srečka Katanca do konca kvalifikacij čaka še domači obračun z Norveško in gostovanje v Švici.

Slovenski nogometaši so septembrski nalogi opravili tako, kot so si zadali. Proti Albaniji in Cipru so osvojili šest točk, ki jih ohranjajo v igri za mundial. V Nikoziji, kjer Ciprčane zanima zgolj klubski nogomet, kar se še kako odraža pri obisku reprezentančnih tekem, so Katančevi nogometaši hitro prišli do želenega vodstva, zmago, ki ohranja upe za drugo mesto v skupini E, pa potrdili v zaključku tekme.

Katanec je tokrat zaradi kazni in poškodb kar premešal začetno postavo, med drugim je namesto Bojana Jokića na levem boku obrambe začel Andraž Struna, Kevin Kampl je bil v osrčju zvezne vrste ob Alešu Mertlju (Reneja Krhina ni bilo v začetni postavi zaradi zdravstvenih težav), v napadu pa sta tokrat zaigrala Zlatan Ljubijankić in Milivoje Novaković. Po kazni se je vrnil tudi kapetan Boštjan Cesar.

* Stadion GSP, gledalcev 800, sodniki: Buquet, Debart in Danos (vsi Francija).
* Strelca: 0:1 Novaković (13.), 0:2 Iličić (80.).
* Ciper: Giorgallidis, Junior, Charalambous, Theofilou (od 46. Demetriou), Merkis, Eleftheriou (od 33. Charalambides), Makridis, Dobrašinović (od 68. Nikolaou), Alexandrou, Laban, Sotiriou.
* Slovenija: S. Handanović, Brečko, Cesar, Ilić, Struna, Mertelj, Kampl, Birsa (od 59. Iličić), Kirm, Ljubijankić (od 89. Matavž), Novaković (od 90. Filipović).
* Rumeni kartoni: Merkis, Junior; Brečko, Struna, Kirm.
* Rdeč karton: /.

Čeprav so imeli Ciprčani prvo priložnost na tekmi, ko je v tretji minuti Elias Charalambous žogo poslal čez prečko z roba kazenskega prostora, Slovencem ni bilo dolgo treba čakati na vodilni zadetek. Že v 12. minuti je Kevin Kampl prodrl skoraj do kazenskega prostora, oddal žogo na desno stran do Milivoja Novakovića, ki pa je izgubil dvoboj iz oči v oči z Antonisom Giorgallidisom.

Slovenci znova zagrozili v 31. minuti

Slednji pa je klonil že minuto pozneje, ko je Zlatan Ljubijankić z leve strani podal žogo pred gol, kamor je vtekel Novaković in rutinirano zabil za 1:0. Po nekajminutnem zatišju (na skoraj povsem praznih tribunah je bilo tokrat resnično gledališko vzdušje) so Slovenci znova zagrozili v 31. minuti, ko je Kampl podal na levo stran kazenskega prostora do Andraža Kirma, ta pa je nato preslabo streljal. Minuto zatem se je v ugodnem položaju znašel znova Novaković, a slabo sprejel žogo, tako da jo je ciprski vratar pobral še pred strelom.

V uvodu drugega polčasa je najprej zagrozil Ciper prek Konstantinosa Makridisa, ki je z desne strani iz bližine sprožil, a je bil Samir Handanović dobro postavljen. V 51. minuti so domači znova izvedli nevarno akcijo, po napaki slabem izbijanju Kampla so domači podali v kazenski prostor, kjer je z glavo meril Nektarios Alexandrou, a bil malce premalo natančen.

Katanec je v 59. minuti v igro poslal Josipa Ilićića namesto Valterja Birse, novo priložnost pa je Slovenija dočakala v 63. minuti, ko se je pred Giorgiallidisom znašel Andraž Struna, toda ciprski vratar je dovolj zgodaj stekel iz vrat in preprečil kak nevarnejši strel gostujočemu branilcu. V 71. minuti so Slovenci znova prišli do strelov z roba kazenskega prostora, a so domači Kirmov poskus blokirali, Iličićev pa je zletel čez gol.

V 76. minuti so imeli gostitelji izjemno priložnost, ko je iz bližine poskusil Vincent Laban, Handanović pa je izvrstno posredoval. V 80. minuti pa je rezervist Iličić dokončno odločil tekmo v slovensko korist, potem ko je z dobrih desetih metrov zabil žogo v spodnji levi kot po podaji Novakovića, ki je prodrl v kazenski prostor.