Nacionalni inštitut za javno zdravje je preklical ukrep odsvetovanja kopanja v Žusterni. Zadnji rezultati analiz vode na Kopališču Žusterna so namreč pokazali, da je morje na kopališču, iztoku meteornega kanala in kopalnem območju med izlivom kanala ter mandračem Molet znova primerno za kopanje. Javni zavod za šport MOK je z droga danes snel rdečo zastavo in odstranil trakove, ki so opozarjali na neprimernost kopanja.
RDEČE NI VEČ: V Žusterni lahko mirno zaplavate, plažo so odprli
Koper
NIJZ je na terenu ugotovil, da na vodi na kopališču in kopalnem območju ni več videti pene, prav tako ni več smradu po fekalijah. Zavod za šport Mestne občine Koper bo do konca kopalne sezone na tem delu trikrat na dan izvajal vidno in olfaktorno kontrolo kopališča ter vodil dokumentacijo in bo v primeru zaznanih nepravilnosti nemudoma obvestil ARSO in NIJZ, so zapisali koprski občini.
Agencija RS za okolje (Arso) je v sredo popoldne preklicala ukrep odsvetovanja kopanja na kopališču Žusterna in območju do mandrača Molet, saj na podlagi rezultatov analiz vzorcev vode na kopališču Žusterna, iztoku meteornega kanala in kopalnega območja med izlivom kanala in Moletom ni bilo več razlogov za odsvetovanje kopanja v morski vodi na omenjenem območju.
Z nadzorom vode na območju Žusterne bodo v naslednjih dneh sicer še nadaljevali in v primeru povišanih vrednosti indikatorjev onesnaženja tudi ustrezno ukrepali z namenom, da se zaščiti zdravje kopalcev, so zapisali v sporočilu za javnost. Hkrati so na Arsu opozorili, da voda v samem iztoku meteornega kanala ni primerna za kopanje, kar bo ustrezno tudi označeno.
Koprski župan Aleš Bržan pa je v sredo na svojem uradnem Facebook profilu ob zadnjih informacijah Arsa napovedal, da bo mestna občina poleg rednega monitoringa kakovosti kopalnih voda v prihodnjem mesecu večkrat tedensko zagotovila tudi dodatne izredne meritve.
Nacionalni inštitut za javno zdravje je preklical ukrep odsvetovanja kopanja v Žusterni. Zadnji rezultati analiz vode na...
Posted by Aleš Bržan on Wednesday, August 7, 2019
Medtem so na NIJZ navedli, da se je v zadnjih dneh zaradi zdravstvenih težav na koprsko območno enoto obrnilo 33 oseb, vendar ne morejo trditi, da so vsi primeri povezani s onesnaženim morjem. Večina oseb je sicer bruhala, nekateri so imeli drisko, so pa pri vseh težave hitro minile.
Ob tem so na inštitutu pojasnili še, da lahko v primeru fekalno onesnažene kopalne vode pride do okužbe z virusom hepatitisa A. Inkubacija pri omenjenem virusu je od 15 do 50 dni, v povprečju pa med 28 in 30 dni. Če je torej prišlo do okužbe s tem virusom, se lahko bolniki pojavijo tudi šele po 50 dneh od dneva izpostavljenosti.
Komentiraj
Posebno pa kontrolo Marine, ki onesnažuje Piranski zaliv.
Župani poslušajte kaj vam govorijo občani, če želite naše glasove na volitve!
Lp
Nato pa iz vceraj na danes je plaza varna za kopanje.
Upam da niso bili vzorci boljsi zaradi nocnega dezja.
Upam da niso odprli plaze zaradi pritiskov tretjih oseb.
Upam da se motim, ko trdim, da ce je voda toliko onesnazena na ustju hudournika, da ni varna za kopanje, tudi voda v neposredni blizini ne more biti "cista".