Premagovanje strahu je v veliki meri odvisno od naše percepcije nevarnosti. Predstavljajte si, da se sprehajate po parku in uživate v vonju sivke, ko naenkrat opazite senco, ki je videti kot medved. Srce vam začne močno biti, občutite tesnobo in nenadoma začutite moč, da bi tekli hitreje, kot kdaj koli prej. V resnici v parku ni nobenega medveda, toda strah vas vseeno poskuša zaščititi. Terapevtka Reta Walker omenjeno prispodobo medveda uporablja že desetletja, ker pomaga razumeti, da strahovi in tesnobe niso vedno nevarni. Ko obvladamo svojo percepcijo nevarnosti, lahko živimo bolj mirno in sproščeno. Če vam torej ne grozi resnična nevarnost, je čas, da se soočite s strahovi in obvladate tesnobo.
PREMAGOVANJE STRAHOV: Osem terapevtskih tehnik za obvladovanje tesnobe
Trendi
Razumite izvor strahu
Ljudje smo preživeli zaradi odziva "boj, beg ali zamrznitev". To pomeni, da se ob zaznavi nevarnosti odzovemo z napadom, pobegom ali otrplostjo oz. negibnostjo. Ta odziv je bil koristen v preteklosti, ko smo se soočali z nevarnimi živalmi in sovražniki, saj je sprožil sproščanje hormonov, ki so nam dali moč in vzdržljivost. Vendar pa postane problematičen, ko možgani zaznavajo vsakodnevne dogodke, kot so delo, razna opravila in družinske naloge, kot nevarnost. To lahko povzroči hitro bitje srca in občutek cmoka v grlu, kar lahko obremeni telo in povzroči zdravstvene težave.
Naučite se prepoznati in obvladati svoje "medvede"
Študija iz leta 2010 kaže, da čeprav se vsak dan ne soočamo z življenjsko nevarnimi situacijami, lahko naš um običajne dogodke, kot je pogovor s šefom ali napaka vašega otroka, vidi kot veliko grožnjo. Zdravljenje tesnobe zato pomeni prepoznati, kdaj um pretirava in se opomniti, da to ni nič strašnega. V pomoč so lahko pozitivni stavki, kot so:
- Drugi so se soočili s tem, in še hujšim, jaz to zmorem.
- To je težko, vendar lahko prosim za pomoč.
- Tudi to lahko izpustim.
- Delam najbolje, kar zmorem, in to je dovolj.
- Vse se na koncu izide.
Pogosto ponavljanje teh stavkov pomaga umu, da se jih spomni, ko se soočite s stresno situacijo.
Spomnite se preteklih uspehov
Pomembno je, da verjamemo, da smo močnejši od groženj v našem življenju. Najboljši način za to je, da se spomnimo preteklih uspehov. Spomnite se, kdaj ste dosegli kaj težkega, na primer ko ste prosili za povišico in jo dobili, končali nezdrav odnos ali izboljšali slab odnos. Zapišite si svoje uspehe, saj je to odličen način za krepitev samozavesti.
Razvijte miselnost "zmorem" za soočanje z ovirami
Osredotočanje na prednosti in ohranjanje pozitivne samopodobe nam pomaga premagovati strahove. Ko se zavedamo svojih sposobnosti in verjamemo vase, lažje premagujemo ovire. Nekaj stavkov, ki si jih lahko ponavljate, so:
- Sem dovolj dober.
- Sprejemam in imam se rad takšnega, kot sem.
- Cenim svoje veščine in sposobnosti.
- Sposoben sem doseči, kar si želim.
- Lahko se soočim s katero koli situacijo.
Te izjave ne smemo le izgovarjati, ampak moramo tudi delovati, kot da so resnične. Ko naredimo napako, jo moramo priznati in prevzeti odgovornost za svoje odločitve in dejanja.
Spoznajte moč odgovornosti
Prevzemanje odgovornosti za svoja dejanja in odločitve je bistvenega pomena za premagovanje strahu pred neuspehom, izgubo ali šibkostjo. Prevzemanje odgovornosti prinaša samospoštovanje, ki nam pomaga premagati strahove in se počutiti bolj samozavestne.
Prepoznajte simptome tesnobe že na začetku
Tesnoba lahko vključuje simptome, kot so hitro bitje srca, kratka sapa, potenje, tresenje, slabost in omotica. Pomembno je, da te simptome prepoznamo že v zgodnjih fazah in se umirimo z globokim dihanjem, dokler ne odkrijemo temeljnih vzrokov.
Pojdite dlje od osnov
Ko enkrat obvladate svojo tesnobo, se osredotočite na vzdrževanje zdravih odnosov in življenjskega sloga. Važno je, da imate pozitivne pogovore s sabo, znate izraziti potrebe in postavite jasne meje. Ko so vaši odnosi zdravi, se počutite manj obremenjeni in bolj zadovoljni.
Živite s stabilnostjo
Ko enkrat obvladate svoje strahove in se z njimi soočite, ohranite to stanje stabilnosti. Odločitve, ki jih sprejemate, so proaktivne in usmerjene v rast. Iščete priložnosti za izboljšanje odnosov, učenje novih veščin in izboljšanje svojih sposobnosti. Ponovite si:
- Vem, da lahko preživim in uspem.
- Zaupam vase, da sprejemam dobre odločitve.
- Sem močan in samozavesten.
Vsakdo, ki se počuti preobremenjenega ali doživlja tesnobo, naj se opomni, da je to stanje obvladljivo. Strahovi so naravni del našega življenja, vendar nam ne pomagajo živeti srečnega in izpolnjenega življenja. Ko se naučimo premagati svoje strahove, se osvobodimo in lažje rešujemo življenjske izzive, sprejemamo boljše odločitve in ustvarjamo lepšo prihodnost, piše YourTango.
Človek ki piha v vrečo ima preobremenjene trebušne mišice malo jih raztegni.Problem je šibka hrbtenica ki vidimo na drugi sliki.
Odkar vsi sedimo al gledamo v telefone bo še več ljudi čakalo v vrsti