Prek podjemnih in avtorskih pogodb izplačanih za milijardo evrov javnega denarja

Slovenija

Subjekti javnega sektorja so fizičnim osebam v zadnjih 11 letih prek avtorskih in podjemnih pogodb izplačali več kot milijardo evrov neto, so na podlagi posodobljene aplikacije Supervizor ugotovili v Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK). Kot je danes dejal predsednik KPK Boris Štefanec, je komisija že uvedla sistemsko preiskavo v zvezi s tem.

Posodobitev Supervizorja je po besedah Štefaneca trajala kar nekaj časa, število transakcij na ogled pa se je povečalo s približno 50 milijonov na 120 milijonov. Te transakcije se mesečno posodabljajo, kar pomeni, da jih bo vsak mesec še za približno štiri milijone več, je povedal predsednik KPK.

Aplikacija odslej med drugim vsebuje tudi anonimizirane podatke o plačah, kreditih, socialnih prispevkih in izplačilih bolniških odsotnosti javnih uslužbencev, o izplačilih pokojnin, kmetijskih subvencijah in štipendijah.

Prav tako je v Supervizorju mogoče najti anonimizirane podatke o transakcijah med subjekti javnega sektorja in fizičnimi osebami, ki so prek avtorskih in podjemnih pogodb zaslužile manj kot 200.000 evrov. Za tiste, ki so zaslužile več kot 200.000 evrov, pa so podatki tudi poimenski.

Z Zujfom manj izplačil javnih sredstev za podjemne in avtorske pogodbe

Kot je na novinarski konferenci pojasnil Štefanec, je bilo največ javnih sredstev za podjemne in avtorske pogodbe namenjenih v letih 2008, 2009 in 2010, in sicer čez 100 milijonov evrov na leto. S sprejemom zakona za uravnoteženje javnih financ pa se je ta znesek po njegovih besedah znatno zmanjšal.

Po izsledkih Supervizorja je bilo štirim osebam v enajstih letih prek podjemnih in avtorskih pogodb izplačanih tudi po več kot pol milijona evrov. Med temi štirimi pa je na drugem mestu ministrica za izobraževanje znanost in šport Stanka Setnikar Cankar, ki je po podatkih Supervizorja prejela okoli 636.000 evrov.

KPK ob tem ugotavlja, da obstaja možnost, da je pri posameznih primerih prišlo do kršitev dolžnosti izogibanja nasprotja interesov oz. da je prišlo do kršitev obveznosti v zvezi s prepovedjo opravljanja poklicne ali druge dejavnosti, namenjene pridobivanju dohodka ali premoženjske koristi. Zato je komisija na lastno pobudo uvedla sistemsko preiskavo, je še povedal Štefanec.

Deli novico:

lucenera |  06 .03. 2015 ob  19: 23
Svetlika na Dob !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
allcide |  06 .03. 2015 ob  17: 39
profesorstva ( vsaj v t.im. slovenski medicini ) se izvajajo potom negativne selekcije in pa ostalih "uslug" v sklopu koruptivnih praks v RS !! .........

( PREVERLJIVO in DOKAZLJIVO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ... )

HALO, KPK ?
isti vatli |  06 .03. 2015 ob  10: 27
Zakaj zaposleni v zasebnem sektorju ne moremo za svojega delodajalca delat še po avtorski pogodbi, profesorji pa lahko?
allcide |  06 .03. 2015 ob  08: 33

>> pips | danes ob 07:55

Visoke šole,nazivi,funkcije ma kar je preveč je preveč.Mi navadni ljudje celo življenje nezaslužimo toliko kod gospoda in to še od davkoplačevalskega denarja .Si res toliko zaslužijo in toliko potrebujejo?Ne.Sami si rihtat izplačila,mah totalna fuknjena despotovska država smo postali.Manj pravic in sloboščin,lahko pa kokodakamo proti vsakemu ki itak nič ne pomaga. <<

res je - dokler ne bo kdo "koga" pihnil ! .........

https://www.youtube.com/watch?v=VvlwCqCB-uA
O, tudi na UP je blo kar nekaj takšnih tičkov, npr.: |  06 .03. 2015 ob  08: 23
- http://www.delo.si/novice/slovenija/direktor-zrs-darko-darovec-zasluzil-dvakrat-vec-kot-rektor.html

- http://www.primorske.si/Primorska/Istra/Z-dodatki-in-honorarji-do-vrha-lestvice-univerzite.aspx

- http://www.zurnal24.si/profesor-mastno-sluzi-clanek-137850

Žal se gospodu (in gospodom ter gospem, ki so mu to omogočale) ob odkritju tovrstnih praks že nekaj let nazaj ni zgodilo kaj hudega - z univerze je resda letel (in potem zganjal cirkus zoper one, ki so mu stopili na prste, preko novinarskih plačancev a la Tatjana Tanacković, Edi Mavsar in Eugenija Carl), a je danes spet veselo zaposlen na javnih izobraževalnih in raziskovalnih ustanovah - Inštitutu Nove revije ter FF Univerze v Mariboru.

Se pa njegove prakse na insistuciji, ki jo je "menedžiral", veselo nadaljujejo, čeravno morda v nekoliko manjšem (ali manj očitnem) obsegu:

- http://www.regionalobala.si/novica/razkrivamo-10-najvisjih-plac-na-univerzi-na-primorskem

Tudi na tejle lestvici najvišje uvrščeni gospod zganja cirkus s pomočjo novinarskih plačancev. Nemara se z njihovo pomočjo kani povzpeti celo na rektorski prestol - jah, pol familije je sicer resda ŽE zaposlene na univerzi, ampak je treba nekje zaposliti še drugo polovico. Pa navsezadnje pravočasno poskrbeti tudi za vnuke (pa kakšno ljubico) ...
pips |  06 .03. 2015 ob  07: 55
Visoke šole,nazivi,funkcije ma kar je preveč je preveč.Mi navadni ljudje celo življenje nezaslužimo toliko kod gospoda in to še od davkoplačevalskega denarja .Si res toliko zaslužijo in toliko potrebujejo?Ne.Sami si rihtat izplačila,mah totalna fuknjena despotovska država smo postali.Manj pravic in sloboščin,lahko pa kokodakamo proti vsakemu ki itak nič ne pomaga.
Dante |  05 .03. 2015 ob  14: 40
z številkami in imeni prejemnikov na javno objavit, da vidimo kaj in kako in jih javno popljuvamo kot kitajčki
drita v čelo |  05 .03. 2015 ob  14: 03
Ne samo Setnikarjeva, ampak, večina prejemnikov tako visokih prejemkov je (bila) zaposlenih na Fakulteti za upravo, katera je svetovala ministrstvom, občinam in upravnim enotam. No, nekaj podobnega imamo tudi na občinskem nivoju kjer voliš župana, potem pa, če bi radi ali ne, pokasiramo še 3 podžupane, svetovalce in ostale bizgece, ki jih je potrebno plačevati. Torej, če je župan toliko sposoben, ne rabi svetovalne ekipe - ali obratno, če mu ekipa svetuje, potem ne rabi župana.
Ministrica je bila  |  05 .03. 2015 ob  14: 01
dekanja fakultete, tako si je sam podpisovala pogodbe in odrejala višino plačila!!!!!!!!!!!!!!!!!!
koprčan |  05 .03. 2015 ob  13: 50
no cifre kakšne koli so že so previsoke ampak ni bistvo v tem ampak kdo jih je prejemal. Se bojim, da je večina tistih ki so imeli sklenjene podjemne in avtorske pogodbe že bilo zaposlenih v javnem sektorju. Zanima me zakaj imamo zaposlene v JS ne opravije dela ki ga potem z podjemno ali avtorsko pogodbo opravi nekdo drug?? Ustanovili smo DUTB, da bi kaj naredili potem pa zaposleni v DUTB naročajo oz. oddajjo delo zunanjimizvajalcem???