Poziv k umirjeni in odgovorni vožnji

Kronika

Ob hudih prometnih nesrečah, ki so se v zadnjih dneh zgodile v Sloveniji, na policiji pozivajo k umirjeni vožnji ter spoštovanju cestno-prometnih predpisov. Kljub vsem opozorilom pa se še vedno najdejo posamezniki, ki z neodgovorno vožnjo ogrožajo sebe in druge. Celjski policisti so sinoči obravnavali voznika, ki je vozil kar 243 kilometrov na uro.

Kot so danes sporočili s celjske policijske uprave, so sinoči ob 21.19 pri opravljanju meritev hitrosti na štajerski avtocesti za uvozom v Arji vas v smeri proti Celju 29-letnemu vozniku osebnega vozila znamke BMW pri omejitvi hitrosti 130 kilometrov na uro izmerili kar 243 kilometrov na uro. Policisti so kršitelja ustavili in mu izrekli globo v višini 1200 evrov in devet kazenskih točk.

Policisti opozarjajo, da je ravno neprilagojena hitrost med najpogostejšimi vzroki prometnih nesreč. Kot so sporočili z mariborske policijske uprave, bodo zato od 16. do 27. junija izvajali akcijo Hitrost - počasneje je varneje, ki se bo izvajala na območju celotne Slovenije, v njej pa bodo sodelovali tudi drugi organi in organizacije.

V Sindikatu policistov Slovenije pa ob tem poudarjajo, da je mogoče prometno varnost izboljšati le s skupnim prizadevanjem vseh pristojnih institucij in voznikov.

Ugotavljajo, da je za precejšen delež prometnih nesreč krivo pomanjkanje pozornosti, ki se v policijski statistiki težko predstavi in argumentira. Opozarjajo namreč, da vse hitrejši tempo življenja, izpostavljenost številnim dejavnikom stresa in tehnološki razvoj vplivajo na obnašanje voznikov, zmanjšujejo njihovo pozornost na dogajanje na cesti ter povečujejo tveganje za nesrečo.

Vozniki naj se osredotočijo na vožnjo

O tem so, kot so zapisali, govorili tudi na nedavnem posvetu o cesti kot delovnem okolju. V zaključkih posveta voznike pozivajo, naj se osredotočijo na vožnjo, ob zastoju na avtocesti zaradi nesreče pa naj oblikujejo prosto pot za intervencijska vozila. Izpostavljajo tudi, da bo treba v prihodnje več pozornosti posvetiti voznikom tovornih vozil, ki so pogosto povzročitelji prometnih nesreč na odstavnem pasu avtoceste, ker vozijo utrujeni in v slabem psihofizičnem stanju ter s tehnično pomanjkljivimi vozili.

Prav na odstavnem pasu štajerske avtoceste pri viaduktu Preloge se je v torek zgodila tragična prometna nesreča, v kateri so umrli trije sodelavci policije. Kot so zapisali na spletni strani policije, bo 10. junij ostal zapisan kot eden najbolj tragičnih dni v zgodovini slovenske policije, ki je pred natanko sedemnajstimi leti vzel življenje petih gorskih reševalcev, med katerimi je bil tudi policist Mitja Brajnik, letos pa je terjal še tri življenja, ki so ugasnila mnogo, mnogo prezgodaj.

Deli novico: