Oživljanje jadralske dediščine v Portorožu

Piran

Konec tedna bo v Piranskem zalivu potekala dvodnevna regata razredov Dinghy 12' in Snipe, več kot 80 let starih modelov tekmovalnih plovil, v katere rado sede vse več rekreativnih jadralcev. Organizator dogodka, Jahtni  klub Portorož, se je projekta lotil v sodelovanju s slovenskimi in hrvaškimi združenji, nadeja pa se udeležbe vsaj 35. posadk iz Italije, Hrvaške in Slovenije.

"Zanimanje za starodobnike je pri nas začelo naraščati z nakupom klubskega plastičnega Dinghija. Povezali smo se še z dvema lastnikoma lesenih različic in leta 2012 organizirali svetovno prvenstvo, ki sta se ga udeležila 102 krmarja iz enajstih držav," se zametkov oživljanja nekoč priljubljenega enoseda spominjajo člani jahtnega kluba.

Odtlej je število jadralcev v razredu Dinghy pri nas znova v porastu, medtem ko ostaja Snipe ali bekačin, kot mu pravijo domačini, bled spomin iz preteklosti. V slednjem so se sredi 60. let prejšnjega stoletja slovenski jadralci redno uvrščali v jugoslovansko reprezentanco, njegova zlata doba pa se je končala proti koncu sedemdesetih let, ko je Jadralna zveza Jugoslavije sklenila podpirati razvoj novejših razredov, kot so 470, 420, finn in ostali.

Za uspešnejši preporod šljuke, kot se tudi reče veteranskemu dvosedu v severnem Jadranu, se je Jahtni klub povezal še z nacionalnim združenjem razreda Snipe na Hrvaškem, a ker gre za prvi poskus po večletnem zamrtju, organizatorji računajo na največ 15 posadk. "Floti bosta tekmovali ločeno vendar na istem regatnem polju, kar pomeni, da bodo tekmovalci razreda Dinghy in Snipe imeli ločene štarte toda enako progo," so zamisel o poteku dogodka pojasnili v Jahtnem klubu. Ta se začne v soboto ob 11. uri in konča v nedeljo popoldne. 

Deli novico:

zvizgac |  31 .05. 2014 ob  03: 06
manjkajo jole in L5
Solinar  |  30 .05. 2014 ob  22: 18
Se še kdo spowne rumenega grafitiranega bekačina.