Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v danes objavljenem poročilu opozorila na zaskrbljujoče nizko ozaveščenost javnosti v Evropi o povezavi med alkoholom in rakom, čeprav je v EU rak glavni vzrok smrti, povezanih z uživanjem alkohola. Pozvala je k uvedbi podobnih opozoril kot na tobačnih izdelkih.
OPOZORILA GLEDE RAKA TUDI ZA ALKOHOL? Predlagajo podobno rešitev kot na tobačnih izdelkih
Svet
Evropski urad Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) v poročilu opozarja, da zaradi alkohola v evropski regiji WHO, kjer beležijo najvišjo stopnjo uživanja alkohola na svetu, letno umre okoli 800.000 ljudi. Samo v državah EU pa jih umre okoli 240.000.
V poročilo je vključena spletna raziskava, ki so jo na skoraj 20.000 anketirancih izvedli med novembrom 2022 in majem 2023 v 14 evropskih državah - ob Sloveniji tudi v Avstriji, Belgiji, Estoniji, Franciji, Nemčiji, Irski, Latviji, Litvi, Nizozemski, Norveški, Portugalski, Španiji in Švedski.
V raziskavi, ki jo je izvedla v 14 državah evropske regije, tudi v Sloveniji, je ugotovila, da je samo 15 odstotkov vprašanih vedelo, da uživanje alkohola povzroča raka na dojkah, 39 odstotkov pa, da povzroča raka debelega črevesa. V Sloveniji se je povezave z rakom zavedalo 39 odstotkov vprašanih, povezave z rakom na debelem črevesju 30 odstotkov, z rakom dojk pri ženskah pa samo devet odstotkov, je razvidno iz poročila.
WHO je izpostavil, da je bila leta 2019 v Evropski uniji poraba alkohola med odraslimi prebivalci, starimi najmanj 15 let, dvakrat višja od svetovnega povprečja. Pri tem je eden od 19 odraslih umrl zaradi posledic alkohola, tri od desetih smrti, ki jih je povzročil alkohol, pa so bile posledica raka.
Leta 2019 je bila povprečna skupna poraba čistega alkohola med starejšimi od 15 let v EU enajst litrov čistega alkohola na osebo. Enaka je bila tudi v Sloveniji. Največ, skoraj 17 litrov, pa so ga spili v Romuniji.
WHO se zato zavzema za obvezno standardizirano označevanje alkoholnih pijač. "Jasna in vidna zdravstvena opozorila na alkoholu, ki vključujejo posebno opozorilo o raku, so temelj pravice do zdravja, saj posameznikom omogočajo, da dobijo ključne informacije, na podlagi katerih se lahko informirano odločajo o škodljivosti alkoholnih proizvodov," je poudaril regionalni direktor WHO za Evropo Hans Kluge. Izpostavil je še, da z zagotavljanjem teh informacij potrošnikom ničesar ne odvzemajo, temveč jih opremijo z znanjem.
WHO še opozarja, da imajo zdravstvena opozorila na alkoholnih pijačah samo v treh članicah EU od 27 ter v 13 državah od 53 držav evropske regije WHO. Zato se potrošniki ne zavedajo tveganj, s katerimi se soočajo, dodajajo.