Minuli četrtek je na ankaranskem drsališču potekal tradicionalni dobrodelni hokejski turnir, na katerem so sodelovali gasilci iz več obalnih društev z namenom, da pomagajo ženskam in otrokom v stiski.
OBALNI GASILCI NA LEDU ZA DOBER NAMEN: Zbrali so več kot 700 evrov za Regijsko varno hišo Kras (FOTO, VIDEO)
Ankaran
????????????????????, ???????????????????????????? ???????? ????????????????????????????! ???????? ???? Včeraj so članice in člani PGD Hrvatini, Gasilske zveze Piran, Gasilske zveze Izola ter...
Objavil/a Prireditve Ankaran dne Petek, 27. december 2024
Člani Prostovoljnega gasilskega društva (PGD) Hrvatini, Gasilske zveze (GZ) Izola, Gasilske zveze (GZ) Piran in Obalne gasilske zveze (OGZ) Koper so dan po božiču na ankaranskem drsališču odigrali dobrodelni turnir v hokeju na ledu, na katerem so zbirali prostovoljne prispevke za Regijsko varno hišo Kras Centra za socialno delo Južna Primorska, ki nudi zatočišče ženskam z otroki ali brez, ki se morajo zaradi nasilja odmakniti od doma.
S skupnim prvim metom paka na led sta tekmovanje simbolično začeli podžupanja Občine Ankaran Barbara Švagelj in predstavnica Regijske varne hiše Kras. V razigranem navijaškem vzdušju je dogajanje na ledu komentiral Bine Čebulj, sodil pa je Ožbej Koblar.
S pobudo, da se v času božično-novoletnih praznikov za dober namen prelevijo v hokejiste, so predlani začeli gasilci PGD Hrvatini. Prvo leto so na ta način pomagali društvu Palčica Pomagalčica in dobrodelni škratki ter preko njega dečku Urbanu, lani in predlani pa so pomagali Regijski varni hiši Kras.
????????????????????????Nekaj utrinkov iz včerajšnjega dobrodelnega turnirja hokej na ledu. Pomerili so se gasilci Iz Obalna gasilska zveza Koper OGZ Koper, GZ Izola in GZ Piran. Izbrane prispevke smo namenili varni hiši Kras. Hvala Prireditve Ankaran, ki ste nam omogočili dogodek. Hvala vsem za sodelovanje. Se vidimo naslednje leto.????????
Objavil/a PGD Hrvatini dne Petek, 27. december 2024
"Ta hokejski turnir je bil en lep zaključek dobrodelnega projekta zbiranja prispevkov za Regijsko varno hišo Kras, v okviru katerega se opremlja prehodni bivalni objekt za namen postopnega prehoda žensk in njihovih otrok v samostojno življenje," nam je povedala Tjaša Rodman, direktorica CSD Južna Primorska.
V Regijski varni hiši Kras, javnem socialnovarstvenem programu CSD Južna Primorska, Enota Sežana, nudijo pomoč ženskam in njihovim otrokom, žrtvam nasilja v družini. V varni hiši lahko bivajo eno leto, tam najdejo zatočišče, varnost in mir. "Po zaključku se veliko žensk znajde v stiski, kako začeti samostojno življenje, saj ne morejo v enem letu urediti vse, velikokrat pa je vprašljiva tudi njihova varnost," nam je povedala Kristina Dekleva, pomočnica direktorice CSD Južna Primorska, Enota Sežana, v okviru katere deluje Regijska varna hiša Kras.
Objekt, kjer bodo uredili dve prehodni bivalni stanovanji, jim je lani odstopila Občina Ilirska Bistrica. Ker je bil že zelo dotrajan, je nekaj obnove financiral lastnik, samo ureditev dveh stanovanj pa financirajo izključno s prostovoljnimi prispevki.
"Polovico delovanja Regijske varne hiše Kras sofinancira ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, polovico pa občine iz Južne Primorske in Primorsko-Notranjske. S strani občin je lani prišla pobuda, da bi v okviru božično-novoletnih srečanj in dogodkov organizirali zbiranje donacij za ureditev prehodnih bivalnih stanovanj. K temu je pristopilo kar nekaj občin, med njimi tudi v Ankaranu, kjer so že lani na dobrodelnem hokejskem turnirju zbirali sredstva za Regijsko varno hišo Kras. Na različnih takšnih dogodkih se je zbralo precej sredstev, a ne dovolj, da bi lahko dokončali opremljanje obeh prehodnih bivalnih stanovanj. Ob letošnjih božično-novoletnih praznikih sta dobrodelne dogodke v ta namen znova organizirali občini Divača in Ankaran," je povedala Dekleva.
Na dobrodelnem hokejskem turnirju so zbrali 734,73 evra prostovoljnih prispevkov, kar je po besedah Dekleve lep znesek in bo prišel še kako prav. Manjša bivalna enota je že vseljena, večja bivalna enota pa je v zaključnih delih. Prehodni bivalni objekt, ki deluje na tajni lokaciji, je podprogram Regijske varne hiše Kras, ženske in otroci pa bodo tam lahko prebivali dve leti, na voljo jim bo tudi vsa strokovna pomoč.
Na koncu nam je še povedala, da so organizatorjem dobrodelnega hokejskega turnirja izredno hvaležni za to res lepo gesto: "Obenem smo na dogodku postavili tudi stojnico, kjer smo z letaki in zloženkami obiskovalce ozaveščali o nasilju in kako pomagati. Ljudje so se na naši stojnici ustavili in bili odprtega srca in rok."