Ob 20. obletnici ZRS UP o etiki in zakonodaji v znanosti

Slovenija

Znanstveno raziskovalno središče Univerze na Primorskem praznuje 20. obletnico delovanja. Ob tej priložnosti so včeraj priredili okroglo mizo z naslovom Zakonodaja, etika in morala v znanosti, ki je ponudila zanimive razmisleke sogovornikov, a hkrati pustila odprta nadaljnja vprašanja. Popoldne pa so se zaposleni na primorski univerzi zbrali na slavnostni seji, ki se je je udeležil tudi predsednik republike Borut Pahor.

Kot je uvodoma povedal direktor Znanstveno raziskovalnega središča Univerze na Primorskem, Rado Pišot, predstavlja ZRS tretje intelektualno jedro, ki je služilo kot pogoj za ustanovitev primorske univerze. Ob njegovi 20. obletnici delovanja so organizirali okroglo mizo, na kateri so razpravljali o zakonodaji, etiki in morali v znanosti. Zbrani so se strinjali, da stanje ni rožnato, a zato je krivo tudi pomanjkanje samonadzora.

"O morali in etiki ne moremo govoriti, ne da bi se pri tem posamezniki vprašali o svoji odgovornosti pri znanstveno raziskovalnem delu," je bil jasen rektor primorske univerze, Dragan Marušič. Tamara Lah Turnšek, direktorica Nacionalnega inštituta za biologijo, pa je pojasnila, da vprašanje etike in morale v znanosti ni novo in pozvala k razmisleku o tem, naj se ustanovi neke vrste častno razsodišče, ki bi odločalo tudi o morebitnih kršitvah etičnega kodeksa.

Da je treba sprostiti zakonodajo na tem področju, saj strožji nadzor in pravila prinašajo ravno nasprotni učinek od želenega, pa meni Jadran Lenarčič, direktor Instituta Jožef Stefan. "Najbolj objektivno ocenjevanje znanosti je subjektivno," je pri tem poudaril. Oto Luthar, direktor Znanstveno raziskovalnega središča Slovenske akademije znanosti in umetnosti, pa je izpostavil težavo, da kar se dogovorijo, v prakso potem ne pride.

Ob robu okrogle mize je bilo slišati tudi poziv znanstvenikom po večji vključenosti v družbo. "Znanstveniki imate v Sloveniji večji ugled kot druge družbene skupine," je denimo poudarila Romana Jordan, nekdanja evropska poslanka, ki je povedala, da Evropska unija na prvo mesto pri etiki v znanosti postavlja znanstveno odličnost.

Deli novico:

Nekaj gradiva ... |  02 .12. 2014 ob  12: 32
.., iz katerega se lahko temeljito poučimo, kako se (lahko) v slovenski znanosti uveljavlja etika in kako je (navadno) zakonodaja pri reguliranju tovrstnega uveljavljanja povsem nemočna, neučinkovita ali celo indiferentna.
Glede na vsebino gradiva je lokacija, na kateri je prišlo do zgornje posvečene debate, pomenljiva, da bolj ne bi mogla biti:

- http://www.delo.si/novice/slovenija/direktor-zrs-darko-darovec-zasluzil-dvakrat-vec-kot-rektor.html
- http://www.delo.si/novice/slovenija/kam-je-poniknila-cetrtina-denarja-prejetega-za-raziskovalne-projekte.html
- http://images0.zurnal24.info/profesorski-okostnjaki-clanek-161042
- http://za-misli.si/kolumne/robert-ivanc/568-darovalec-ali-odtujitelj-v-eni-vlogi
- http://za-misli.si/kolumne/robert-ivanc/723-srecno-in-po-pameti
- http://www.regionalobala.si/novica/zapleti-zlorabe-in-manipulacije-s-podpisi
- http://www.delo.si/zgodbe/sobotnapriloga/kako-so-odpirali-prostore-misli.html/
- http://www.portalplus.si/312/up-case/
- http://www.portalplus.si/259/je-to-dokument-ki-ga-danes-kriminalisti-iscejo-na-univerzi-na-primorskem/
- http://www.delo.si/zgodbe/sobotnapriloga/dejstva-in-resnice-o-projektnem-delu-na-up-zrs-pa-se-o-cem.html
- http://www.delo.si/zgodbe/sobotnapriloga/franckov-turisticni-slovar-in-brezbrizna-katatonija-javne-agencije.html
- http://www.delo.si/zgodbe/sobotnapriloga/newton-in-darwin-bi-imela-velike-tezave-s-habilitacijo.html

Me iskreno zanima, ali so visoki gospodje na opisovanem dogodku rekli kakšno tudi o teh zadevah - glede na to, da je bila gostiteljica srečanja hiša, kjer bi lahko na licu mesta razjasnili kako od zagat oz. zadreg, o katerih beremo v gradivu.
Vprašanje je seveda zgolj retorično. Važno, da so slavnostni trakci prerezani, da je fotografski film zapolnjen in da so kanapeji pojedeni. O etiki pa kdaj drugič ...