Jeklarska skupina Sij je z vlado Savdske Arabije v Rijadu podpisala sporazum, ki bo podjetju v tej državi omogočil izvedbo 1,5 milijarde evrov vredne investicije. To bo največja enkratna slovenska investicija v tujini doslej, so sporočili z ministrstva za finance.
NAJVEČJA SLOVENSKA INVESTICIJA V TUJINI: Skupina Sij v 1,5 milijardni projekt proizvodnje jekla v Savdski Arabiji
Slovenija
Projekt vključuje vzpostavitev proizvodnje elektro jekla in premijskih toplo valjanih trakov v industrijskem središču Ras Al Khairu na jugovzhodu Savdske Arabije. Zaradi njenega strateškega pomena za savdsko gospodarstvo bo investicijo v največji meri financirala Savdska Arabija, Sij pa bo prispeval vse potrebne visokotehnološke rešitve in znanje.
"Začetno investicijo in pretežni del izgradnje bi v okviru skupnega podjetja financirala Savdska Arabija, ki želi skladno s svojo vizijo o razvoju do leta 2030 diverzificirati gospodarstvo," so pojasnili v skupini Sij. Ta diverzifikacija gospodarstva pomeni tudi vzpostavitev lokalne industrije, vključno z jeklarstvom, pri tem pa želi Savdska Arabija vpeljati trajnostne tehnologije, kakršne že uporabljajo v skupini.
Minister Boštjančič je v Riadu prisostvoval podpisu sporazuma med podjetjem SIJ in vlado Savdske Arabije ???????? o izvedbi 1,5 mlrd evrov vredne investicije ????
— Ministrstvo za finance (@mfinance_gov_si) January 17, 2025
Projekt vključuje tudi vzpostavitev proizvodnje elektro jekla v Ras Al-Khairu, hitro rastočem industrijskem središču ????️ pic.twitter.com/d1sOlMZ57p
Sij v regiji trenutno ustvari pet do sedemodstotni delež prihodkov od prodaje ter si želi nadalje krepiti prisotnost v Savdski Arabiji in v sosednjih državah, so še pojasnili v skupini. Kot so še navedli, podpis memoranduma ne vpliva na delovanje družb skupine Sij v Sloveniji. V imenu skupine Sij je sporazum podpisal predsednik uprave Andrej Zubitski, v imenu savdskega partnerja Wahaj pa Saeed Al Zahrani.
Podpis memoranduma je prvi korak v srednjeročnem procesu do leta 2029, ko naj bi zaživela proizvodnja elektropločevin, so pojasnili v Siju. Podjetju Sij naj bi v nadaljevanju sledila tudi druga podjetja slovenskega avtomobilskega grozda oziroma Misije GREMO. Pri podpisu,sta bila poleg več savdskih ministrov prisotna tudi koordinator projekta in Misije GREMO Iztok Seljak ter finančni minister Klemen Boštjančič, ki je v času obiska v Rijadu opravil tudi več dvostranskih pogovorov. Podpis sporazuma je potekal ob robu konference Future Minerals Forum. Gre za eno največjih globalnih konferenc, osredotočene na osnovne proizvodne surovine. Konference se je udeležilo več kot 3000 predstavnikov vlad različnih držav in industrije, so še navedli na ministrstvu.