Potem ko je Madžarska decembra zagrozila z blokado podaljšanja sankcij EU proti Rusiji, za kar je potrebno soglasje vseh 27 članic pred koncem januarja, bi lahko morebitno blokado v Bruslju obšli s pomočjo belgijskega kralja Philippa. Ta lahko z izrednim odlokom prepreči prenos zamrznjenega ruskega premoženja, navaja časnik Financial Times (FT).
ZA PODALJŠANJE SANKCIJ EU PROTI RUSIJI NI SOGLASJA: Pravila bi lahko zaobšli s pomočjo belgijskega kralja
Svet
Madžarski premier Viktor Orban je decembra obvestil voditelje preostalih 26 članic EU, da bi lahko Madžarska glasovala proti podaljšanju sankcij proti Rusiji, za kar je potrebno soglasje vseh članic. V nasprotnem primeru bi ukrepi prenehali veljati 31. januarja, danes poroča FT. Madžarska po navedbah ministra za evropske zadeve Janosa Boke čaka na ponedeljkovo inavguracijo ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Če bo novi predsednik ZDA omilil sankcije proti Rusiji, naj bi Madžari vztrajali, da temu sledi tudi Evropska unija.
Uradniki v Bruslju sicer trdijo, da osnovni načrt ostaja prepričati Orbana, naj vendarle podpre podaljšanje sankcij proti ruskim podjetjem in posameznikom ter nadaljnjo zamrznitev približno 190 milijard evrov ruskega premoženja v EU. Toda ob tem po navedbah FT preučujejo alternativne možnosti.
Zamrznjeno rusko premoženje v EU hrani centralna depotna družba Euroclear s sedežem v Belgiji, če bi veljavnost sankcij potekla, pa bi bilo to premoženje po navedbah neimenovanega uradnika "v Rusiji že naslednji dan". Finančni posredniki namreč ne bi več imeli pravne podlage za nadaljnje zadrževanje, poroča britanski časnik. To bi lahko morda preprečil belgijski kralj Philippe z uporabo izrednega vojnega odloka iz leta 1944, ki mu omogoča, da prepreči prenos premoženja iz države.
V kraljevi palači v Bruslju niso želeli povedati, ali so se evropski uradniki v zvezi s tem že obrnili na kralja, in dodali, da odgovornost v tem primeru nosi belgijska vlada, čeprav bi moral odlok pred uveljavitvijo podpisati tudi kralj. V družbi Euroclear se na prošnjo za komentar niso odzvali.
Belgija sicer načeloma ni naklonjena tovrstnim ukrepom na državni ravni v zvezi z ruskim premoženjem, saj se boji, da bi bila zaradi tega izpostavljena. Neimenovan belgijski uradnik je po navedbah FT dejal, da bi uporaba izrednih pooblastil pomenila kršitev dvostranskega investicijskega sporazuma med Belgijo in Rusijo.