Mednarodni strokovnjaki o nanomaterialih in aplikacijah

Danes dopoldne se je v Portorožu pričela mednarodna konferenca NANOAPP - Nanomateriali in aplikacije, ki se je udeležujejo strokovnjaki za področje nanomaterialov iz vsega sveta. V uvodu je prof. dr. Aleksandra Lobnik s Fakulete za strojništvo Univerze v Mariboru v imenu Organizacijskega  komiteja pozdravila udeležence prve konference v Sloveniji s tega področja, ki pa naj bi postala v prihodnje redno srečanje strokovnjakov.

NANOAPP konferenca (www.nanoapp.org) je mednarodno znanstveno srečanje priznanih in uglednih raziskovalcev, znanstvenikov in strokovnjakov na področju nanomaterialov in njihovih aplikacij. Konferenca je nastala pod okriljem Inštituta za okoljevarstvo in senzorje IOS d.o.o. ter Fakultete za strojništvo Univerze v Mariboru, ki ji predseduje prof. dr. Aleksandra Lobnik.

Na konferenci je 120 udeležencev iz znanstvene in gospodarske sfere.

Znanstvenikom in industriji bo tako ponujen forum za diskusijo in povezovanje. V ta namen je organizirana tudi okrogla miza, na kateri bodo sodelovali mednarodni strokovnjaki, ki imajo številne izkušnje s prenosom zahtevnih tehnologij in izdelkov v industrijo. Teme konference pokrivajo področja sinteze novih nanomaterialov in njihove uporabe v medicini, biotehnologiji, energetiki, okolju, senzoriki in tekstilstvu. Velik poudarek bo na podajanju informacij o vplivu nanomaterialov in nanotehnologij na okolje in zdravje ljudi.

V imenu Univerze v Mariboru je znanstvenikom zaželel plodno srečanje tudi rektor Univerze v Mariboru prof. dr. Danijel Rebolj, v imenu ministrstva za gospodarstvo in tehnologijo Andreja Kirn, državna sekretarka in v imenu ministrstva za visoko šolstvo in šport dr. Urban Krajcar, direktor generalnega direktorata za znanost. Uvodno predavanje je imela Nobelova nagrajenka za mir, prof. dr. Lučka Kajfež Bogataj (na fotografiji) z Univerze v Ljubljani. Predstavlila je temeljne okoljske probleme našega planeta in nekaj razmišljanj o tem, koliko lahko k izboljšanju stanja prispevajo tudi nanomateriali.

Sledili so priznani znanstveniki kot so prof. dr. David Avnir iz Izraela, prof. dr. Heinrich Hofmann iz Švice, prof. dr. Kazuyuki Kuroda iz Japonske, prof. dr. Dragan Mihailović iz Slovenije, prof. dr. Stephane Parola iz Francije, prof. dr. Clement Sanchez iz Francije in prof. dr. Joseph Wang iz ZDA. Na vabilo pa so se odzvali tudi najbolj prominentni znanstveniki s področja razvoja in aplikacij nanomaterialov iz Slovenije, in sicer prof. dr. Miran Gaberšček in prof. dr. Nataša Zabukovec Logar s Kemijskega inštituta ter prof. dr. Spomenka Kobe, prof. dr. Darko Makovec in prof.dr. Maja Remškar z Inštituta Jožef Stefan.

 Konferenca bo potekala do četrtka 26. septembra 2013.