Madžarska z novo letalsko družbo

Trije madžarski poslovneži nameravajo avgusta ustanoviti novo letalsko družbo, ki bo delovala po načelih običajnega letalskega prevoznika, kar pomeni, da bo potnikom nudila vse storitve. Poslovneži so k projektu privabili vlagatelje z Bližnjega vzhoda, zapolnili pa naj bi predvsem praznino, ki je nastala po lanskem propadu letalske družbe Malev.

Nova letalska družba se bo imenovala Solyom Hungarian Airways. Najprej naj bi v njeni floti letelo šest letal, do konca leta 2014 naj bi jo povečali na 25 letal, do leta 2017 pa na 50 letal. Med njimi naj bi bilo deset takšnih, ki so primerna za medcelinske lete, so poročali mediji.

Izvršni direktor podjetja Solyom Jozsef Vago podrobnosti glede načrtovanih linij ni izdal, načrtuje pa hitro širitev na Bližnji vzhod, v Severno Afriko in države nekdanje Sovjetske zveze.

Potrdil je, da bodo poskušali zapolniti praznino, ki je nastala po propadu Maleva. "Nizkocenovniki tega ne bodo mogli nikoli narediti," je prepričan.

 

Prav tako je bil Solyom skrivnosten glede vlagateljev z Bližnjega vzhoda. Podporo projektu naj bi napovedala vlagatelj iz letalskega sektorja, ki prihaja iz Omana, in finančni vlagatelj iz Združenih arabskih emiratov. Njunih imen Solyom ni razkril.

Strokovnjak za letalstvo pri družbi Ascend Aviation v Londonu Peter Morris je dejal, da čaka novo družbo velik izziv, če bo želela ob konkurenci drugih prevoznikov napolniti letala, ki so po propadu Maleva ostala na tleh.

"Pripravljeni morate biti na to, da boste izgubili denar, preden vam bo uspelo doseči dovolj visoko zasedenost potniške kabine, še posebej s poslovnimi potniki," je dejal.

EU je v začetku lanskega leta odločila, da mora Malev vrniti različne oblike državne pomoči, ki jih je prejel med letoma 2007 in 2010. Malev je od države v teh treh letih prejel približno 38 milijard forintov (130 milijonov evrov) pomoči.

Letalske družbe iz jugovzhodne Evrope zadnje čase privabljajo veliko pozornosti vlagateljev. Južnokorejska letalska družba Korean Air je v začetku leta kupila 44-odstotni delež v češki letalski družbi Czech Airlines, Poljska pa želi prodati večinski delež v nacionalnem prevozniku Lot.

Odmevna novica je ta teden prišla tudi iz Beograda. Letalska družba iz Združenih arabskih emiratov Etihad Airways in srbski letalski prevoznik Jat Airways sta namreč v četrtek podpisala sporazum o strateškem partnerstvu, v skladu s katerim bo Etihad v Jatu prevzel 49-odstotni lastniški delež, družbi pa bo po novem ime Air Serbia.

V procesu prodaje je tudi slovenski letalski prevoznik Adria Airways, a naj prevelikega zanimanja po poročanju medijev ne bi bilo. V Bruslju prav tako presojajo, ali je Adria Airways v minulih letih dobila nedovoljeno državno pomoč.