KOLIKO ČASA JE TREBA HODITI? Manj kot 30 sekund za učinkovite rezultate!

Trendi

Italijanski znanstveniki z Univerze v Milanu so v raziskavi, kjer so spremljali gibanje desetih zdravih odraslih, odkrili, da hoja v krajših intervalih, ki trajajo od 10 do 30 sekund, porabi do 60 odstotkov več energije kot hoja, izvedena v enem neprekinjenem obdobju. Raziskovalci so ugotovili, da prekinjanje daljših obdobij sedenja s kratkimi sprehodi občutno poveča dnevno porabo energije in izboljša zdravje.

Francesco Luciano, fiziolog in vodilni avtor raziskave, je pojasnil: "Ko hodimo v krajših časovnih intervalih, porabimo več energije in več kisika za premagovanje iste razdalje. Ugotovili smo, da že sam začetek hoje zahteva veliko kisika, podobno kot avtomobil, ki porabi več goriva v prvih kilometrih vožnje." V raziskavi, objavljeni v reviji Proceedings of the Royal Society B, so prostovoljci izvajali vaje na stopnicah in tekočem traku, pri čemer so hodili z različnimi hitrostmi v intervalih, dolgih od 10 sekund do 4 minute. Znanstveniki so spremljali, koliko kisika je vsak posameznik porabil, in izračunali presnovne zahteve za vsako epizodo hoje. Ugotovili so, da začetni koraki zahtevajo največ energije, saj se telo ogreva in pripravlja na nadaljnje gibanje.

Pomanjkanje gibanja je že dolgo povezano s številnimi zdravstvenimi težavami, kot so bolezni srca in ožilja, debelost ter sladkorna bolezen tipa 2. Te bolezni pogosto nastanejo zaradi nabiranja maščobnih oblog v arterijah, kar lahko povzroči nevarne blokade in poveča tveganje za srčni infarkt ali možgansko kap. Raziskovalci zaključujejo, da vključevanje rednih, kratkih sprehodov v vsakdanjo rutino predstavlja enostavno in učinkovito strategijo za zmanjšanje tveganja za bolezni srca in ožilja ter druge zdravstvene težave, ki so posledica sedečega življenjskega sloga.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija