Kako prijazne so naše občine do nevladnih organizacij?

Koper

Stičišče NVO Obalno-kraške regije je izvedlo krajšo raziskavo odnosa občin do nevladnih organizacij (NVO) v regiji. Namen raziskave je bil pregledati obstoječe stanje sodelovanja med NVO in občinami ter zbrati potrebe in predloge za boljše sodelovanje. Potekala je na dveh ravneh: anketiranje nevladnih organizacij in občin.

V raziskavi je sodelovalo 48 predstavnikov nevladnih organizacij (NVO) iz vseh sedmih občin Obalno-kraške regije, ki delujejo na področjih kulture in umetnosti, kulturne dediščine in etnologije, dela z mladimi in študenti, sociale/humanitarnosti, varstva okolja in razvoja podeželja ter športa in rekreacije.

NVO z občinami sodelujejo prek občinskih javnih razpisov, skupne organizacije dogodkov, vključevanja v procese sodelovanja javnosti ter brezplačnega najema prostorov, ki jim ga omogočajo občine. Predstavniki NVO v Sežani, Izoli in Piranu so zadovoljni z dostopnostjo župana in zaposlenih na Občini, manj zadovoljni pa so v Občini Hrpelje - Kozina in Mestni občini Koper. Večina anketiranih NVO je manj zadovoljnih s strokovnostjo in proaktivnostjo zaposlenih, z upoštevanjem pobud, podanih s strani NVO, vključevanjem v občinske postopke odločanja ter obveščanje o temah, pomembnih za NVO. Pri oceni zadovoljstva z občinskimi razpisi je večina NVO izrazila nezadovoljstvo z višino sredstev in s transparentnostjo pri njihovem razdeljevanju.

NVO si želijo: dodatno izobraževanje za občinske delavce za boljše poznavanje potreb nevladnega sektorja, boljše sodelovanje občinske uprave z NVO, večletno financiranje projektov in več finančnih sredstev za NVO, prisotnost občine na prireditvah, ki jih organizirajo NVO, krajši čas postopka odločanja o sofinanciranih projektih, večji posluh župana in brezplačen najem prostorov za NVO v javnem interesu.

Kako občine podpirajo NVO?

V raziskavi so sodelovale občine Komen, Sežana, Hrpelje - Kozina, Izola, Piran in Mestna občina Koper. Občini Piran in Izola namenjata največji delež proračuna za nevladne organizacije, in sicer med 6  in 7 odstotki. Ostale občine namenijo NVO med 1,6 in 3 odstotki proračuna. Občini Piran in Izola sta svoj delež proračuna, namenjenega NVO, leta 2013 povečali. Občina Hrpelje - Kozina je v letih od 2011 do 2013 ohranila enak delež proračuna, Mestna občina Koper ter občini Sežana in Komen pa so delež proračuna, namenjenega NVO, nekoliko zmanjšale.

Večletno financiranje, ki so ga kot veliko potrebo navedle tudi NVO, imajo urejeno občine Hrpelje - Kozina, Divača, Sežana in Komen. Vse štiri občine so namreč skupaj sprejele Strategijo financiranja društev, ki delujejo v javnem interesu in celodnevno izvajajo programe na območju občin. Občine skupaj financirajo dve humanitarni organizaciji in dve v javnem interesu delujoči NVO.

Občine Piran, Izola, Hrpelje - Kozina, Sežana in Mestna občina Koper spodbujajo razvoj nevladnih organizacij tudi z namenjanjem sredstev NVO za programe javnih del in omogočajo brezplačen najem prostorov NVO, ki delujejo v javnem interesu. Občina Komen pa jim omogoča najem subvencioniranega prostora. Vse sodelujoče občine nudijo tudi brezplačna mesta za oglaševanje neprofitnih dejavnosti.

Deli novico:

Erazem |  25 .06. 2014 ob  16: 38
Kako nevladne? Davke pobira oblast (državna, občinska), z njimi pa financirajo tudi NVO. Pa še malo o avtorju prispevka. Nekritično povzema po ameriški angleščini. Proaktivno pomeni za aktivno. In kaj je to? Mogoče bi v prihodnje pogledal v SSKJ.