Jadranske kamnite luči

Piran

V Galeriji Apolonijeva palača so sinoči odprli razstavo, ki vsekakor sodi v Piran. To je razstava fotografij Svetilniki XIX., avtorja Mitje Zupančiča. Na njej se s svojim naravnim okoljem, v katerem so, in predvsem s kamnito arhitekturno lepoto predstavlja od 28 od 52 svetilnikov vzhodne jadranske obale od Trsta do Dubrovnika.

Mitja Zupančič, ki je tudi avtor odmevne knjige Svetilniki XIX., je pri Pirančanih nedavno že vzbudil precej pozornosti s predavanjem o njih v Mestni knjižnici Piran. Tako je razstava nekako nadaljevanje tega dogodka, ki pa ima še dodaten namen. Tudi z njo želijo pospešiti prizadevanja za končno odprtje piranskega svetilnika. V ta namen je Zupančič daroval nekaj svojih knjig, ki so ob razstavi na prodaj. Izkupiček bo namenjen oživitvi našega edinega kamnitega svetilnika, za kar si vztrajno prizadeva Pirančanka Tončka Senčar. "Piranski svetilnik mora zaživeti in biti v funkciji kulture ter morja," so bile besede, s katerimi je Zupančič na otvoritvi in ob navdušenem aplavzu obiskovalcev podprl njeno akcijo, ki jo je zavzeto sprožila pred nekaj leti.

Razstava je bila že na ogled v Ljubljani, v Piranu bo na ogled do19. maja, nato pa potuje še v Trst, Split, Bergen in South Hampton. Je plod avtorjevega triletnega raziskovalnega dela, s katerim je vzbudil precej zanimanja vzdolž Jadrana. Kot je povedal, ga tako vabijo v Črno goro, da bi podobno obdelal tudi njihove svetilnike. Zanimanje za vzhodnojadranske svetilnike, ki jih je avstro-ogrska oblast skupaj s pomoli in kapitanijami začela sistematično graditi po sklenitvi dunajskega mirovnega sporazuma leta 1814, je tako vedno večje.

Razstavo je pripravil Gorazd Senčar, njeno otvoritev pa je s svojim nastopom prijetno popestril Rok Zupančič, svetovni podprvak in aktualni državni prvak na diatonični harmoniki.

Deli novico:

šala |  21 .05. 2014 ob  23: 12
-1
Moja nona ima bolje fotke svjetionika. Površno i vrlo amaterski.