Greenpeace v Sloveniji je na ministra za infrastrukturo in prostor Zvonka Černača naslovil pismo, v katerem nasprotuje kurjenju premoga v Termoelektrarni Trbovlje (Tet). Greenpeace očita ministrstvu, ki je izdalo energetsko soglasje, ki dopušča nadaljnje kurjenje premoga v Tetu, da ne prepoznava tveganj, ki so povezana s kurjenjem premoga.
Greenpeace nasprotuje kurjenju premoga v Termoelektrarni Trbovlje
Greenpeace tudi navaja, da so pripravljavci Nacionalnega energetskega programa zapisali, da ima energetika v Zasavju velik pomen, zato je predvidena izgradnja hidroelektrarn na Srednji Savi ter nadaljnje izkoriščanje lokacije Tet v energetske namene, so danes sporočili iz Greenpeace.
V osnutku energetskega programa je zapisano, da je na lokaciji termoelektrarne predvidena izgradnja plinsko parne elektrarne moči do 290 megavatov ali izgradnja plinske turbine moči do 130 megavatov za terciarno regulacijo. Vodstvo Teta pa načrtuje obnovo 125-megavatnega bloka, kar pomeni, da se kot energetski vir še dalje uporablja premog.
Greenpeace pritrjuje strokovnjakom inštituta Jožef Stefan, ki so glede nadaljnje rabe premoga v Tetu zapisali: "Proizvodnja električne energije iz rjavega premoga, v novem ali prenovljenem objektu, ki potrebuje državne pomoči, ker ni konkurenčen na trgu, je popolnoma nesprejemljivo s stališča podnebne politike Slovenije in EU."
Poudarili so tudi, da je država v letih 2001-2012 namenila več kot 200 milijonov evrov državne pomoči v obliki subvencije za proizvodnjo električne energije v Tetu.
Greenpeace skupaj s Focusom, društvom za sonaravni razvoj, poziva Černača, da v skladu s svojimi pooblastili zaustavi vse nadaljnje aktivnosti, povezane z odobritvijo obnove Teta, ki bi kot energetski vir uporabljal premog še nadaljnjih 30 let.
Sorodne vsebine:
Greenpeace opozorja na nevarne kemikalije v oblačilih
Onesnažena četrtina vseh jam, denarja za sanacijo ni
Promet še vedno predstavlja enega največjih okoljskih problemov