Novembra lani so v naseljih Olmo in Prisoje poskusno uvedli nov parkirni režim, ki naj bi začel veljati za območje Dolinske ceste, Ulice generala Levičnika, Oljčne poti in Ulice Istrskega odreda. Kot so že večkrat poudarili na Mestni občini Koper (MOK), je nov parkirni režim poskus, da bi parkirna mesta postala bolj dostopna. Vendar pa najmanj 340 stanovalcev, ki so podpisali peticijo, nasprotuje uvedbi novega parkirnega režima, saj je, kot pravijo, trenutno stanje slabše kot prej.
340 STANOVALCEV OLMA PROTI NOVEMU PARKIRNEMU REŽIMU, PREDLAGAJO REFERENDUM: Poskusno dobo je MOK podaljšala (FOTO)
Koper
Podpisniki peticije: želimo, da se poišče boljša rešitev
Na naše uredništvo so se obrnili nekateri stanovalci Dolinske, ki uvedbi novega parkirnega režima nasprotujejo. V ta namen jih je 340 podpisalo peticijo. Podpise so MOK poslali konec oktobra lani, a kot pravijo, do danes niso prejeli nobenega odgovora. Očitki letijo tudi na vodstvo krajevne skupnosti (KS) Olmo-Prisoje in na predsednika Angela Šava. S peticijo, kot pravijo, poskušajo "ustaviti trenutnega predsednika krajevne skupnosti, ker ni rešitev, kar so naredili, ampak želimo, da se išče boljša rešitev".
Pobudo za ureditev parkirnega režima naj bi po njihovih navedbah dali stanovalci Prisoj. "Potem pa so nas vse vrgli v isti koš. Predsednik krajevne skupnosti živi v Ulici generala Levičnika, kjer imajo najmanj hišic (op. uredništva: gre za enopritlične hiše) in največ parkirišč. Dolinska pa je največja in potrebuje največ parkirnih mest. Oljčna pot, ki je združena z Ulico Istrskega odreda, ima zdaj 50 do 60 manj parkirišč. Mi vsi skupaj smo oškodovani, medtem ko v Ulici generala Levičnika vsak dan ostaja prostih 30 do 40 parkirnih mest," navajajo.
Kot dodajajo, s predsednikom krajevne skupnosti Šavom nikakor ne morejo vzpostaviti normalne komunikacije. Grozil naj bi celo s policijo. "Gre za interes predsednika, da je pri njih veliko parkirnih mest prostih. Oni se s problemi, da nimajo kje parkirati, ne soočajo. Naj uredijo primerno alternativo, če že plačujemo. Prej, dokler ni bilo abonmajev, smo vsi nekje parkirali. Od novembra pa ni več tako," izpostavljajo in dodajajo:
"Ne bežimo od plačila. Plačali bomo tudi 50 evrov mesečno, vendar pričakujemo, da ko pridemo domov, imamo kje parkirati. Pri nas je veliko starejših stanovalcev, ki živijo tukaj že desetletja. MOK je predlagala vzpostavitev dveh parkirnih con, a je predsednik krajevne skupnosti vztrajal pri vzpostavitvi treh con."
Podpisniki peticije še pravijo, da so pripravljeni na dialog in računajo, da bo koprski župan Aleš Bržan držal besedo, ko je obljubil, da se bodo po koncu poskusne dobe spet zbrali na sestanku. "Ta naj bi trajala tri mesece. S 4. februarjem bo parkiranje torej postalo plačljivo," so zaskrbljeni.
Ankete, ki so jih dobili v poštne nabiralnike, se jim ne zdijo smiselne. "Ankete je občina poslala po navadni pošti. Eni so jih dobili, drugi jih niso. Prišle so med reklamami trgovcev, ki jih veliko ljudi brez, da bi jih pogledalo, vrže v smetnjak. Župan naj skliče sestanek ali naredi referendum," predlagajo in zaključujejo: "Težave s parkiranjem so zaenkrat še rešljive, saj veliko stanovalcev Dolinske v času poskusne dobe še vedno parkira v Ulici generala Levičnika."
Angel Šav, predsednik KS Olmo-Prisoje: parkirnih mest je dovolj
Navedbe o grožnjah s policijo predsednik KS Olmo-Prisoje Šav, ostro zavrača. "Je pa res, da je prišla na sedež krajevne skupnosti gospa, ki se je izrazila, da sem neumen glede urejanja teh zadev. Povedal sem ji, da se na tak način ne moreva pogovarjati in jo prosil, da zapusti prostor. V nasprotnem sem napovedal, da bom poklical varnostno službo. S to gospo nisva bila sama, obstajajo priče," je dogodek komentiral Šav.
Kot je še povedal, so v poskusnem obdobju ugotovili, da je, na primer, med 22.00 in 6.00 prostih na Dolinski cesti do 40 parkirnih mest. "Se pravi, stanovalci iz Dolinske bodo parkirali v Ulici generala Levičnika, in mi v Dolinski? ... Parkirnih mest je dovolj, ampak nekateri iz Dolinske vztrajajo, da bi še naprej lahko parkirali v Ulici generala Levičnika, ker jim je to bližje do stanovanj," meni Šav.
V Ulici generala Levičnika je po uvedbi novega parkirnega režima ponoči prostih od 20 do 24 mest. "S tem, da okoli 20 stanovanj sedaj nima avtomobila. To pomeni, da bo nekega dne lahko prišel nekdo drug. Če računamo po dva abonmaja na stanovanje, to pomeni okoli 40 dodatnih vozil," pravi Šav in dodaja: "Ničesar ne delam samovoljno. Pokazalo se je, da poskusni režim funkcionira. Je pa res, da se nekateri stanovalci Dolinske s tem ne strinjajo."
Kot je še povedal, nov parkirni režim predvideva štiri parkirne cone: Prisoje, Dolinska cesta, Ulica Istrskega odreda in Ulica generala Levičnika.
MOK je podaljšala poskusno obdobje
Kot pojasnjujejo na MOK, so poskusno obdobje podaljšali do sredine februarja. "Krajani bodo pravočasno obveščeni o nadaljnjih postopkih po pridobitvi in preučitvi rezultatov anket, ki smo jih v teh dneh poslali krajanom," navajajo. V anketi jih sprašujejo, ali so za dokončno uvedbo novega parkirnega režima z abonmaji ali želijo, da se ponovno uvede prvotno stanje brez parkirnega režima. "Poleg tega jih v anketi prosimo tudi za morebitne predloge in pobude za dodatno izboljšanje parkirnega režima na omenjenem območju."
Povratne informacije računajo na MOK, da bodo prejeli do 24. januarja, potem jih bodo strokovne službe pregledale "in uskladile s krajevno skupnostjo". V kolikor se krajani z novim parkirnim režimom ne bodo strinjali, bo občina vzpostavila prejšnje stanje.
V poskusnem obdobju je MOK izdala 1800 brezplačnih abonmajev
Sicer so predstavniki koprske občine in člani KS Olmo-Prisoje so po navedbah MOK opravili oglede in ugotovili, "da je predlagani režim omilil parkirno stisko prebivalk in prebivalcev tega območja, saj je v času med 22.00 in 6.00, ko je bilo pred uvedbo poskusnega obdobja v Olmu in Prisojah praktično nemogoče dobiti parkirno mesto, zdaj na voljo več kot 100 parkirnih mest".
V poskusnem obdobju je MOK izdala 1800 brezplačnih abonmajev. Vsako stanovanje je upravičeno do dveh abonmajev, cena posameznega abonmaja bo predvidoma znašala 36 evrov letno.
Če se bo uvedba novega parkirnega režima izkazala za pozitivno, da bo torej olajšala parkirno stisko domačinov in se bodo stanovalci z njo strinjali, namerava MOK na podoben način postopno reševati problematiko tudi na preostalem delu Markovega hriba, v smeri Markovca in Semedele. "Takšne pobude so nam že podali posamezni krajani Semedele," zaključujejo na MOK.
Komentiraj
Upam samo da na Markovcu v garažnih hišah ne bodo vzpostavljali takega režima - parkirnih mest je zaenkrat še dovolj (je par res tudi na račun tega, da se tolerira parkiranje ob strani določenih ulic - recimo Bernetičeva ulica).