FOTO: Sožitje etničnih skupin na Obali

Koper

V soboto je v koprski Taverni odmevala glasba različnih narodnostnih skupin živečih na obali. V okviru festivala »Od potice do baklave« v organizaciji Zavoda Krog so različna društva in posamezniki predstavljali svojo kulturo skozi folkloro, pesem, ročne etno in umetniške izdelke in kulinariko.

Na odru in stojnicah se je že tretje leto predstavilo okoli sto pripadnikov slovenske, makedonske, bosanske, srbske, albanske, kosovske, indijske in arabske kulture. Za mimoidoče je bila na izbiro pestra paleta kulinaričnih dobrot, pokušina bosanske kave, čevapčičev, za sladokusce pa baklave, tulumbe, lokumi, sladke pite, biskviti in nenazadnje tudi hroštole.

Fuzija veselja in sproščenosti obiskovalcev in nastopajočih festivala pa je bila opazna na delavnici igranja "Užičkega kola" pred odrom.

Društva, ki so predstavljala svoje delovanje so bila KD Iliria, Akud Kolo, KUD Behar, Žensko združenje Bedem, KUD Hroštole, Hrana za življenje, MKD Kočo Racin, platforma Sloga, Sevdalinke, Plesni studio Hava in ročni izdelki Ivanke Čoh Čehič.

Festival Od potice do baklave je dogodek, ki povezuje pripadnike različnih nacionalnih skupnosti na področju kulture in jim omogoča, da se predstavijo večinskemu prebivalstvu na Obali. Obala je zaradi svojih zemljepisnih in zgodovinskih dejavnikov kraj, kjer se stikajo različne kulture, pripadniki različnih etničnih skupin pa živijo v sožitju. "Odprtost, strpnost in raznolikost so tudi pogoj in obenem vrednote, ki jih z dogodkom želimo na Obali negovati," pravijo v Zavodu Krog.

 

Deli novico:

Kultire |  13 .10. 2015 ob  22: 51
Ker je koper in cela obala podvrzena temnim balkanskim silam, se fogajajo take prireditve. Je ze kdo slisal za italijansko/avstrijsko/francosko/nemsko/spansko kulturo v kopru ali ma obali Seveda neee!!
Marija |  13 .10. 2015 ob  10: 17
Ne vem kako lahko predstavljajo kulturo Bosne in Kosova ko pa na tem podrocju zivijo razni narodi. Bosna se predstavlja kot neka muslimanska drzava ki to sploh ni saj v njej zivijo tudi kristijani,ki predtavljajo okoli 50% vsega prebivalstva BIH. Kaksna baklava to je tradicijonalna turska sladica,ki so jo bosanski muslimani sprejeli za svojo. To je isto kot ce bi se Slovenci predstavil v Nemciji s kremsnito.
Erazem |  13 .10. 2015 ob  06: 24
Joj, vaša slovnica. Užice - užiško kolo. Tako je po slovensko
Ma |  13 .10. 2015 ob  05: 25
je ni sploh!!!
parce |  13 .10. 2015 ob  00: 22
Pazi to "kosovska kultura" Kot da na Kosovu obstaja samo ena kultura.
Brancin iz Izole |  12 .10. 2015 ob  16: 57
Ma zakaj ne naredijo še prireditev "Od čevapčiča do odojka."

To bi bilo ena sama medkultuna žurka!
bobići |  12 .10. 2015 ob  14: 28
-1
@gianni, ma nesi si jo domov, še burek dobiš zraven če to narediš :)
gianni |  12 .10. 2015 ob  12: 30
e, baklava... tu padejo vsi predsodki.