Društvo Integriteta ob svetovnem dnevu pravica vedeti, ki smo ga obeležili v soboto, opozarja na netransparentno poslovanje in upravljanje gospodarskih družb v državni lasti in lokalnih skupnostih in družb, v katerih imata država in lokalna skupnost prevladujoč vpliv. Kot so poudarili, na to kažejo tudi rezultati različnih raziskav.
Družbe v državni lasti poslujejo netransparentno!
Slabo stanje slovenskega gospodarstva je, kot so zapisali v Transparency International Slovenia - Društvu Integriteta, posledica visoke stopnje korupcije in korupcijskih tveganj.
"Porazno stanje slovenskega bančnega sektorja in bank v državni lasti je posledica zlorabe javnega interesa in političnega kadrovanja ter plenjenja," so prepričani.
Velik del odgovornosti nosi politika, ki politično kadruje
Po njihovem mnenju velik del odgovornosti za to nosi politika, ki s svojim vplivom in povezavami kadruje v slovenska podjetja, kar negativno vpliva na njihovo poslovanje in produktivnost.
"Raziskava Nacionalni sistem integritete kaže izrazite negativne posledice političnega kadrovanja," je zapisal generalni sekretar društva Vid Doria. Transparentno delovanje in upravljanje z državnimi podjetij in podjetij v lasti lokalnih skupnosti je, kot je poudaril, edina možna pot k zvišanju stopnje integritete.
"Zaznali smo odpor do povečanja transparentnosti gospodarskih družb, v katerih imajo posredni ali neposredni lastniški delež oziroma prevladujoč vpliv država, lokalne skupnosti ali drugi tovrstni subjekti, ter nestrinjanje z večjo participacijo in nadzorom državljanov nad poslovanjem teh družb," je izpostavil Doria.
Preseneča ga tudi, da temu sledijo nekatera ministrstva, za katera bi pričakovali željo po transparentnosti in učinkovitem vodenju, preprečevanju korupcije in prenehanju plenjenja teh podjetij. "Visoka prepletenost med politiko in gospodarstvom in izčrpavanje državnih podjetij prek svetovalnih pogodb kaže, da bo brez učinkovitega nadzora, Slovenija počasi in težko gospodarsko okrevala," je dodal.