Medtem ko se vladna kriza stopnjuje, je vlada po mnenju poslanske skupine PS izjemno aktivna na področju kadrovanja. "Vlada se v zadnjih izdihljajih ukvarja predvsem s kadrovanjem politično lojalnih kadrov SDS, interesi države so ostali nekje v drugem planu," so prepričani v poslanski skupini največje opozicijske stranke.
Poslanska skupina PS vladi očita politično kadrovanje
Kot so zapisali v današnjem sporočilu za javnost, je del kadrovskih menjav moč pripisati posledicam razpada koalicije in izstopu političnih strank iz vlade, v večjem delu pa gre za imenovanja, ki niso povezana s koalicijo in tudi ne z rednimi roki kadrovskih imenovanj.
"Glede na številčnost imenovanj, skrivnostnost postopkov do zadnjega trenutka in prepogosto strankarsko pripadnost kot ključno referenco kandidatov, so očitki o neupravičenosti teh postopkov vedno glasnejši," so poudarili.
Vlada po njihovem mnenju skuša zaposliti čim več lojalnih kadrov, nato pa "iz opozicije prihodnji vladi očitati pristranskost, ker bo prisiljena ustrezno ukrepati".
"Zasebni visokošolski podjetnik, ki skuša v Sloveniji okrepiti zasebno šolstvo na račun javnega, ne more voditi sektorja za visoko šolstvo v novi vladi, ki ji bo dvigovanje kakovosti javnega šolstva med prioritetnimi nalogami," so izpostavili.
Ob tem navajajo kadrovske menjave na različnih ministrstvih, v Slovenski odškodninski družbi, Sovi, na Zavodu RS za zaposlovanje, Elesu, v Agenciji za knjigo, Eko skladu, na Kapitalski družbi, Zavarovalnici Triglav, v Telekomu Slovenije, Luki Koper ...
Eden vrhov vladne kadrovske ledene gore je po mnenju poslanske skupine PS imenovanje Vitoslava Türka na čelo Elesa: Türk je namreč že bil direktor Elesa v času prve Janševe vlade, ko mu je računsko sodišče očitalo vrsto spornih ravnanj, povezanih z milijoni evrov, zaradi česar je še danes v sodnem sporu s podjetjem, ki ga zdaj ponovno vodi.
"Kako bo zagovarjal svoje zasebne interese in hkrati podjetje, ki ga vodi, bo primer, ki bo zagotovo zapisan v zgodovino v rubriki, kako se to ne dela. Türk je bil tudi poslanski kandidat premierjeve stranke, s čimer je očitno dobil nekakšno licenco 007 za slovensko energetiko," so poudarili.
Kot so izpostavili, vlada z omenjenim ravnanjem v zadnjih tednih dokazuje, da ne obvladuje nalog, ki so ji naložene. "Še več, državo, ki je v izjemno težkem položaju, 'lastnini' z brutalnim strankarskim kadrovanjem brez primere. Kaj pa bo z državo in njenimi ljudmi, je SDS postalo popolnoma vseeno. Pomembno jim je le to, da dokler so na oblasti, zasedejo čim več položajev," so še navedli v poslanski skupini PS.
Več iz rubrike Politika:
Slovenija in Hrvaška našli rešitev za LB!