Dan slovenske hrane obeležujejo s tradicionalnim zajtrkom

Slovenija

Dan slovenske hrane, ki poteka vsak tretji petek v novembru, bodo danes vrtci in šole obeležile s tradicionalnim slovenskim zajtrkom. Dan slovenske hrane je priložnost za pogovor z najmlajšimi tako o pomenu lokalne hrane kot tudi o zdravem načinu prehranjevanja in življenja, kamor sodi tudi redno zajtrkovanje.

Z dnevom slovenske hrane naj bi izpostavili pomen hrane iz lokalne bližine, obenem pa se spodbuja tudi pripadnost do domačih proizvodov in zdrav način prehranjevanja. Z nakupom domače hrane podpiramo domače pridelovalce in predelovalce. V Slovenijo namreč še vedno uvozimo zelo veliko surovin za hrano, s tem pa negativno vplivamo na domače gospodarstvo, zaposlenost, prihodke v proračun, okolje.

Hrana iz lokalnega okolja je sezonsko dostopnejša, sadje in zelenjava imata več vitaminov in posledično višjo hranilno vrednost. Zaradi bližine proizvodnje se lahko uporablja manj aditivov, kot so konzervansi, in barvila, obenem pa se zagotavlja večja prehranska varnost v državi, opozarjajo pristojne vladne in nevladne ustanove, ki sodelujejo pri projektu.

Že četrtič tradicionalni slovenski zajtrk

V okviru dneva slovenske hrane bo že četrto leto potekal projekt tradicionalni slovenski zajtrk, v katerega so vključeni slovenski vrtci in osnovne šole z namenom, da pomen kmetijstva, živilske industrije, čebelarstva, ohranjanja čistega okolja v povezavi s pomenom zdrave in uravnotežene prehrane ter gibanja, spoznajo že otroci.

Raziskave kažejo, da med tednom še vedno zajtrkuje zelo malo slovenskih mladostnikov. Nepravilne prehranske navade lahko vodijo do prekomerne prehranjenosti oz. debelosti, ki predstavlja resen javnozdravstveni problem.

Sodelovale bodo vse šole in vrtci

Tradicionalni slovenski zajtrk, ki je prvič potekal leta 2011, je sestavljen iz kruha, mleka, masla, medu in jabolka. Tudi letos bodo pri tradicionalnem zajtrku sodelovale skoraj vse šole in vrtci.

Deli novico:

Dan slovenske hrane |  22 .11. 2014 ob  22: 56
obeležujemo tako, da jo nekaj ton vsakodnevno fuknemo v smeti.
Lačni učenec |  21 .11. 2014 ob  17: 15
Zakaj pa ima ravnatelj drugačen zajtrk?
Butli |  21 .11. 2014 ob  09: 57
Seveda buro in med z belim kruhom. To so jedli komunisti v mestih, to je tisti, ki nikoli niso delali in so meli dovolj šoldov da ga kupijo mislim med in buro. Mi smo jedli za zajterk eno pečeno jajco v dosti olivnega olja in krh nas je v to tečo namakalo kar šest otrok. V šolo pa smo si morali nesti krh namazan s marmelato. Kakšna mali pa je bila v komunizmu v šoli. Ni je bilo če si je nisi prinesel od doma. Sedaj pa še pamalamudite, da je bilo bolše v komunizmu in si zmišljujete slovenski zajtrk beli kruh buro in med..
Kaj serete |  21 .11. 2014 ob  09: 51
Kdaj je bil slovenski tradicionalni zajtrk vprašajte svoje mame in none. V notranjosti Slovenije žganci ajdovi ali koruzni zabeljeni z ocvirki ali jajci ter mleko ali kafe. V Istri . palenta od včera ali kruh s kafetom. Med so vidli le v izložbi v trgovini. Buro po le če je bila pri hiši krava. Marmalato pa le če je je nona skuhala dovolj za celo leto.