ALI SE TUDI V SLOVENIJO VRAČA OBVEZNO SLUŽENJE VOJAŠKEGA ROKA? K temu se zateka vse več evropskih držav

Slovenija

Zaradi vojne v Ukrajini in drugih kriz se v mnogih evropskih državah v zadnjem obdobju krepijo ideje o ponovni uvedbi obveznega služenja vojaškega roka. V nekaterih evropskih državah, kot sta Litva in Latvija, so že ponovno uvedli obvezno služenje, kar načrtujeta tudi Hrvaška in Srbija. Zanimalo nas je, če o obveznem služenju vojaškega roka razmišljajo tudi v Sloveniji in če morda že potekajo kakšne razprave v tej smeri.

Na ministrstvu za obrambo (MORS) so nam na naše vprašanje, če razmišljajo o ponovni uvedbi naborništva odgovorili, da smo šli v Sloveniji z vstopom v Nato v smeri s pogodbeno rezervo. "Leta 2003 smo opustili naborništvo. Tudi v Slovenski vojski se ukvarjamo s tem, kako bomo poskrbeli za naraščanje lastnih zmogljivosti. Slovenija ima danes močno profesionalno jedro. Proces modernizacije, ki ga vpeljujemo v Slovenski vojski, je naravnan v pravo smer za soočenje s sodobnimi izzivi. Če bo treba, bomo razvili koncepte za povečanje sil Slovenske vojske. Trenutno na MORSU ne izvajamo nobene aktivnosti glede ponovne uvedbe obveznega služenja vojaškega roka," so pojasnili.

Na vprašanje, kakšni so razlogi, zaradi katerih ne bi ponovno uvedli obveznega služenja vojaškega roka, so odgovorili, da so bile zadnje generacije vojakov nabornikov v Sloveniji velike le še okoli deset odstotkov nabora: "Civilno služenje in odsotnost želje po služenju v vojski sta pripeljala do tega, da smo bili naborništvo prisiljeni ukiniti. Danes je morda o naborništvu, sploh takega tipa, kot je bilo včasih, preuranjeno govoriti. Na MORS smo to vprašanje znova odprli med razpravo o obrambni strategiji, ki je bila sprejeta letos spomladi. Znova smo se začeli pogovarjati o – prej bi rekli – popolnjevanju kot pa o naborništvu. Ne glede na to da trenutno ne izvajamo nobene aktivnosti glede ponovne uvedbe obveznega služenja vojaškega roka, pa smo na ministrstvu proučili, ali imamo v državi dovolj zmogljivosti za vzpostavitev dodatnih učnih centrov, v katerih bi lahko spet izvajali usposabljanje vojaških obveznikov. Ugotovili smo, da bi v primeru ponovne uvedbe vseh sestavin vojaške obveznosti z nekaj prilagoditvami razpoložljivih zmogljivosti, za kar bi potrebovali nekaj mesecev, lahko na letni usposobili vsaj 5000 vojaških obveznikov. V primeru večjih potreb bi to število lahko še povečali. Za primerjavo lahko navedemo, da smo v letu 2003, ko smo zamrznili obvezno služenje vojaškega roka, usposobili le 1270 nabornikov."

O trenutnih razmerah v Slovenski vojski, koliko pripadnikov trenutno šteje in če to število zadostuje, so nam povedali, da je v letu 2024 načrtovani skupni obseg Slovenske vojske 7250 pripadnic in pripadnikov, kar vključuje stalno sestavo, prostovoljno pogodbeno rezervo, vojaške uslužbence in civilne osebe, zaposlene v Slovenski vojski, trenutno skupni obseg pa je 7206 pripadnic in pripadnikov: "Do konca letošnjega leta se bomo tako predvidoma zelo približali načrtovanemu skupnemu obsegu Slovenske vojske."

V zvezi s prizadevanji, da bi dosegli večje zanimanje za vstop v vojaške vrste, so na MORS navedli, da trenutno vse napore vlagajo v promocijo vojaškega poklica in zaposlovanja ter druge oblike sodelovanja s Slovensko vojsko.

"Rezultati so že lani pokazali, da smo uspešni, saj smo prvič po letu 2010 pri zaposlovanju novih pripadnikov v Slovensko vojsko presegli število 300 letno. Tudi letošnji trendi nakazujejo, da bomo dosegli vsaj podobno številko ali celo presegli lansko število novozaposlenih pripadnikov Slovenske vojske. Zelo dobre rezultate beležimo tudi pri sklepanju pogodb s pripadniki pogodbene rezerve, saj smo se približali številu 1000 pripadnikov prostovoljne pogodbene rezerve Slovenske vojske," so obrazložili.

Ob tem so izpostavili, da so ena izmed uspešnih oblik približevanja vojaškega poklica mladim vojaški tabori, pri čemer zlasti v zadnjih dveh letih beležijo ogromno zanimanje mladih za njih: "Vojaški tabori so učinkovita oblika promocije vojaškega poklica, saj na avtentičen in mladim prijazen način prikažejo raznovrstnost vojaškega poklica. So tudi ena izmed oblik seznanitve s temeljnimi obrambnimi in vojaškimi veščinami za mlade državljane Republike Slovenije, ki zaradi zamrznitve vojaške obveznosti v miru niso deležni vojaškega usposabljanja. Na taborih lahko spoznajo delo in naloge vojaka, razvijejo čut za pomen obrambe domovine ter spoznajo organiziranost in delovanje Slovenske vojske. V zadnjih dveh letih je zanimanje mladih za udeležbo na vojaških taborih močno naraslo. Tako se je lani taborov udeležilo 718 mladih, letos pa je bilo na vseh šestih taborih že 1059 udeležencev."

Na MORS so še navedli, da letos zaposlujejo tudi prvo večje število kandidatov, ki so jih štipendirali na različnih stopnjah izobraževanja: "Trenutno štipendiramo 331 mladih, in sicer 85 na visokošolskem študiju in 246 na srednješolskem izobraževanju. Za naslednje šolsko leto načrtujemo že več kot 500 štipendij, kar Mors oziroma Slovensko vojsko uvršča med največje štipenditorje v državi. Zaradi tega v prihodnjih letih pričakujemo konstantno število mladih, ki se bodo zaposlili v Slovenski vojski."

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
kokodek |  23 .10. 2024 ob  14: 35
zgleda, da je vojak poklic prihodnosti, škifo!
Miura |  23 .10. 2024 ob  11: 57
@ Martin - se strinjam. Pa z omejeno uporabo telefončkov in brez odhodov domov za vikend....
Drek |  23 .10. 2024 ob  11: 41
Martin Kacur | 23 .10. 2024 ob 11: 18
Ce se nisi do 18 leta naucil spostovanja do soljudi , te inistuticija namenjena ubijanju kot je vojska, sigurno ne bo.
Martin Kacur |  23 .10. 2024 ob  11: 18
Veliki večini, skoraj vsem, mladcem bi koristilo, z vzgojenega vidika. Vsaj nekaj mesecev bi se naučili spoštovati avtoriteto (kakršna koli že je) in reda in discipline. To, da se bodo v vojnah vojskovali vojaki na terenu lahko pozabimo.