Obama na obisk Švedske in vrha G20 v Rusiji

 Ameriški predsednik Barack Obama bo, potem ko je vsaj za nekaj dni odložil odločitev o morebitnem vojaškem posegu v Siriji, v torek zvečer odpotoval na Švedsko, kjer bo ostal do četrtka, ko bo obiskal ruski Sankt Peterburg in se udeležil vrha voditeljev držav skupine G20. Vrh se bo sklenil v petek, ko se bo Obama vrnil v ZDA.

Po navedbah visokih predstavnikov administracije so za medije pojasnili, da bo trenutno najbolj pereče mednarodno vprašanje - Sirija - zanesljivo na dnevnem redu pogovorov voditeljev gospodarsko najbolj pomembnih držav sveta, čeprav posebnega sestanka v Sankt Peterburgu na to temo ni v načrtu.

ZDA so skupaj s Francijo od velikih držav ostale same v želji, da kaznujejo režim sirskega predsednika Bašarja al Asada zaradi uporabe kemičnega orožja 21. avgusta v predmestju Damaska. Obama je v petek pojasnil, da bo z odločitvijo o vojaškem posegu, ki ga sicer zagovarja, počakal na odločitev kongresa. Kljub temu se, glede na zgodovino in izkušnje z ameriškimi predsedniki, obeta vsaj omejen napad na sirski režim iz zraka.

Ker se kongres s počitnic vrne šele 9. septembra, to pomeni, da se bo Obama z odlogom napada izognil nerodnemu položaju, saj je Rusija, gostiteljica vrha G20, zaveznica Asada in odločno nasprotuje vpletanju Zahoda v vojno v Siriji.

 

Obama bo v Stockholm prispel v sredo zjutraj, ko ga čaka dvostransko srečanje s premierom Johnom Fredrikom Reinfeldtom. V švedski prestolnici se bo udeležil tudi slovesnosti v spomin na švedskega diplomata Raoula Wallenberga, ki je reševal Jude na Madžarskem v času druge svetovne vojne.

Pred večerjo z voditelji nordijskih držav (Švedska, Finska, Danska, Norveška, Islandija) bo Obama v sredo v Stockholmu obiskal tudi kraljevi inštitut za tehnologijo oziroma predstavitev o čisti energiji.

V četrtek zjutraj bosta Obamo sprejela švedski kralj Karl Gustav in kraljica Silvia, nakar bo poletel v Rusijo na vrh G20. Po besedah neimenovanega predstavnika administracije bo to že sedmi vrh G20 z Obamovo udeležbo po prvem leta 2009 v Pittsburghu v ameriški zvezni državi Pensilvanija.

Američani menijo, da bo ta vrh drugačen od tistih v zadnjih letih po krizi leta 2008, saj so se napetosti na finančnih trgih umirile, svetovno gospodarstvo pa da je v boljšem položaju. Glavna tema pogovorov voditeljev bo zagotavljanje nadaljnje gospodarske rasti in ustvarjanje delovnih mest, skupaj z ukrepi za preprečevanje davčnih utaj.

Sprva načrtovanega ločenega dvostranskega srečanja med Obamo in predsednikom Rusije Vladimirjem Putinom ob robu vrha G20 ne bo. Uradni razlog je, da za to ni nobene potrebe, dejanski pa je zamera ZDA, ker je Rusija dala azil Edwardu Snowdenu, nekdanjemu pogodbeniku Agencije za nacionalno varnost (NSA), ki z objavami ameriških vohunskih skrivnosti še naprej spravlja Washington v zadrego.

spomnimo se |  03 .09. 2013 ob  17: 01
da je obama dobil nobelovo nagrado za mir !!!!! Zdaj pa mir ustvarja tako, da kamorkoli pride dela vojno!!!! enako je nobelovo nagrado za mir dobila EU. ni mi prav nič jasno, zakaj!!!!