Dolgi covid je stanje, ki lahko več mesecev po okužbi s covidom-19 povzroča dolgotrajne zdravstvene težave, vključno z izčrpanostjo, težavami s koncentracijo in bolečinami. Prelomna raziskava kanadskih znanstvenikov je pokazala, da sta kognitivno-vedenjska terapija (angl. Cognitive behavioural therapy, kratica CBT) in kombinacija telesne ter duševne rehabilitacije najuspešnejša pristopa za izboljšanje simptomov. Po drugi strani pa zdravila, prehranski dodatki in druge terapije niso izkazale prepričljivih učinkov.
ZNANSTVENIKI ODKRILI ZDRAVLJENJE ZA DOLGI COVID: Edina učinkovita rešitev so terapije
Trendi
Kaj je dolgi covid?
Dolgi covid, znan tudi kot post-covid sindrom, je skupina simptomov, ki trajajo več kot tri mesece po okužbi s covidom-19 in vztrajajo vsaj dva meseca. Gre za stanje, ki prizadene približno 15 odstotkov tistih, ki so preboleli okužbo, ne glede na to, kako huda je bila njihova začetna bolezen. Med simptome sodijo:
- Kronična utrujenost, ki vpliva na vsakodnevno delovanje,
- težave s koncentracijo ali t. i. 'možganska megla',
- bolečine v mišicah in sklepih,
- težave z dihanjem, kot je kratka sapa, in
- čustvene težave, vključno z depresijo in tesnobo.
Znanstveniki ocenjujejo, da dolgi covid prizadene več kot 65 milijonov ljudi po vsem svetu, pri čemer se simptomi lahko poslabšajo, izboljšajo ali ponavljajo.
Kaj kaže nova raziskava?
Raziskava, objavljena v British Medical Journal, je analizirala 24 kliničnih preskušanj z več kot 3.600 udeleženci. Cilj raziskave je bil oceniti učinkovitost različnih pristopov za obvladovanje dolgega covida. Rezultati kažejo, da so največ koristi prinesli naslednji pristopi:
CBT:
- CBT je metoda, ki pomaga pacientom prepoznati in spremeniti neuporabne vzorce razmišljanja in vedenja.
- Spletno izvedena terapija, ki je trajala 17 tednov, je zmanjšala občutek utrujenosti in izboljšala koncentracijo.
- Udeleženci so poročali o izboljšanju kognitivnih funkcij in večji sposobnosti soočanja z vsakodnevnimi izzivi.
Rehabilitacija telesnega in duševnega zdravja:
- Program, ki združuje telesno vadbo in psihološko podporo, je pri večjem številu pacientov povzročil pomembno izboljšanje kakovosti življenja.
- Kombinacija vadbe in psihološke podpore je zmanjšala simptome depresije ter povečala število tistih, ki so poročali o okrevanju.
Aerobna vadba:
- Vadba, ki je bila organizirana 3–5 krat tedensko v obdobju 4–6 tednov, je izboljšala telesno zmogljivost.
- Intervalna vadba je pokazala boljše rezultate kot kontinuirana vadba, kar kaže na pomembnost prilagajanja intenzivnosti vadbe posamezniku.
Zdravila in prehranski dodatki niso učinkoviti
Raziskava ni našla prepričljivih dokazov o učinkovitosti zdravil, kot so vortioxetine (antidepresiv), leronlimab (monoklonsko protitelo) ali prehranski dodatki, kot so koencim Q10 in kombinacija L-arginina z vitaminom C. Prav tako niso bile uspešne terapije, kot so hiperbarična kisikova terapija ali retrening amigdale in insule, ki temelji na nevroplastičnosti in dihalnih tehnikah.
Izzivi pri terapijah
Kljub uspešnim rezultatom kognitivno-vedenjske terapije in rehabilitacije se nekateri pacienti izogibajo tem pristopom. Pogosto se bojijo, da bi jih terapije lahko označile za 'psihološke' bolnike, kar ne odraža resničnega stanja. Strokovnjaki poudarjajo, da te metode pomagajo izboljšati kakovost življenja, ne glede na biološko osnovo simptomov.