ZDRAVILO ZA ASTMO JE POVEZANO S SAMOMORILNIMI MISLIMI: Tveganje tudi za otroke, stare komaj pet let

Trendi

Montelukast, zdravilo za astmo, ki ga uporabljajo milijoni bolnikov po svetu, lahko povzroči resne psihiatrične težave, vključno s samomorilnimi mislimi. Nova ameriška raziskava, predstavljena na srečanju Ameriškega kolegija za toksikologijo, je pokazala, da zdravilo prehaja krvno-možgansko pregrado in vpliva na receptorje, ki uravnavajo razpoloženje in impulze. 

Kako deluje montelukast?

Montelukast blokira kemikalije v telesu, ki med astmatičnim napadom povzročajo otekanje in zoženje dihalnih poti. Običajno se predpisuje bolnikom, ki ne morejo nadzorovati astme z inhalatorji ali drugimi običajnimi zdravili. Na voljo je kot dnevna tableta in se pogosto uporablja pri otrocih ter odraslih z zmerno ali hudo astmo.

Povezava z možgani in tveganji

Raziskovalci ameriške Uprave za hrano in zdravila (angl. Food and Drug Administration, kratica FDA) so potrdili, da se montelukast veže na receptorje v možganih, ki vplivajo na razpoloženje, vedenje in impulze. To je v skladu s poročili o samomorilnih mislih pri bolnikih, ki jemljejo to zdravilo, vključno z otroki, starimi komaj pet let

Tragični primeri

V preteklih letih so bili dokumentirani številni primeri, ki kažejo na možno povezavo med montelukastom in samomorilnimi mislimi.

- Harry Miller (14 let): Leta 2018 si je vzel življenje po nekaj mesecih jemanja zdravila. Njegov oče Graham je izjavil, da sin prej ni kazal podobnih znakov stisk.

- James Burke (21 let): Leta 2017 je storil samomor po več letih tesnobe in depresije. Njegova mati je prepričana, da je zdravilo vplivalo na njegovo razmišljanje.

- Yael Borger (16 let): Doživljala je nenadne in močne samomorilne misli, ki jih je pripisala zdravilu. Njen primer je pritegnil pozornost medijev, saj so njeni starši odkrili, da so samomorilne misli navedene kot stranski učinek zdravila.

Opozorila in ukrepi regulatorjev

FDA je že leta 2020 uvedla opozorila o možnih "resnih nevropsihiatričnih dogodkih", britanska agencija za zdravila (angl. Medicines and Healthcare products Regulatory Agency, kratica MHRA) pa je letos napovedala, da bodo opozorila dodatno izpostavili v navodilih za uporabo. Tveganje za samomorilne misli je opisano kot "zelo redko", kar pomeni, da prizadene enega na 10.000 bolnikov, piše Daily Mail.


Kam po pomoč?

Posameznik, ki čuti hudo duševno stisko ali ima samomorilne misli, lahko strokovno pomoč poišče v organizacijah, ki nudijo neposredno pomoč. Lahko se obrne na svojega osebnega zdravnika ali pa na eno od spodnjih služb oziroma skupin.

Pomoč v stiski:
112 – Center za obveščanje (za takojšnjo nujno pomoč),
116 123 – Zaupni telefon Samarijan in Sopotnik (24 ur/dan),
116 111 – TOM – telefon za otroke in mladostnike (vsak dan med 12. in 20. uro),
01 520 99 00 – Klic v duševni stiski (vsak dan med 19. in 7. uro zjutraj),
031 233 211 – Ženska svetovalnica – krizni center (24 ur/dan),
Živ? Živ! –  zivziv.si.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija