Kot so zapisali v Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS), je povišanje cene študentskega obroka pri nekaterih ponudnikih posledica tega, da se razpis pripravlja za obdobje dveh let, v vmesnem času pa se dražijo tudi osnovna živila.
Povprečna cena študentskega obroka letos sicer znaša 5,52 evra, kar je skoraj 50 centov več kot lani, povprečno doplačilo študenta pa znaša 2,89 evra.
ŠOS sicer nasprotuje kakršni koli dodatni finančni obremenitvi študentov, zato ponudnike subvencionirane študentske prehrane pozivajo, "naj pri oblikovanju cen upoštevajo trenutne socialne in finančne okoliščine že tako občutljive skupine državljanov, kot so študenti, saj so nekateri ponudniki z dvigom cen pretiravali".
V Študentski organizaciji univerze (ŠOU) v Ljubljani so zapisali, da se je cena na področju, ki ga pokrivajo, v povprečju v zadnjih dveh letih povišala za približno 0,40 evra. Podobno ugotavljajo tudi na Obali, kjer se je cena obroka v lanskem letu v povprečju podražila za slabega pol evra.
V Študentski organizaciji Univerze na Primorskem (ŠOUP) so nad podražitvijo zaskrbljeni. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, bo podražitev v času krize in ob do študentov vse bolj neprijazni štipendijski politiki to populacijo še dodatno prizadela. Predsednik ŠOUP-a, Marko Pavlič, opozarja: "Podražitve nas skrbijo še posebej zato, ker so študente v zadnjem letu prizadeli številni vladni ukrepi, kot so ukinitev otroških dodatkov, znižanje subvencije za bivanje pri zasebnikih, dodatna obremenitev študentskega dela, znižanje posebne osebne davčne olajšave, zaostritev pri prejemanju nekaterih dodatkov pri štipendijah, poleg tega pa naj bi več tisoč prosilcev za državne in Zoisove štipendije na izplačilo teh čakalo vse do aprila. Te dni je Ministrstvo za infrastrukturo in prostor sporočilo še, da bodo študenti in dijaki za preplačane januarske subvencionirane vozovnice povračilo lahko dobili šele ob nakupu junijskih, kar je za nas nedopustno. Ob vsem tem je jasno, da smo študenti generacija, ki so jih ukrepi najbolj prizadeli. Apeliramo tudi na vlado, da ob vse dražjih stroških študija in drugih ukrepih, ki so prizadeli študente, resno razmislili o dvigu subvencije za študentsko prehrano," je zapisal predsednik ŠOUP Marko Pavlič.
Tudi v Študentski organizaciji Univerze v Mariboru (ŠOUM) so zapisali, da se je povprečni finančni delež, ki ga plača študent, dvignil za približno 23 odstotkov. Z novim letom tako povprečna cena študentskega obroka v sistemu, ki ga pokriva ŠOUM, znaša 5,13 evra.
Direktor ŠOUM Drago Žura je zapisal, da je organizacija z nekaterimi ponudniki že v dogovoru, da znižajo cene obrokov, hkrati pa poziva tudi ostale, "da jim sledijo ter v času krize zmanjšajo strošek študentov pri koriščenju prehrane".
Nov razpis ministrstva za delo, družino in socialne zadeve na področju študentske prehrane, bo sicer veljal do konca leta 2014, ceno študentskih obrokov pa določi ponudnik sam. Razpis sicer določa maksimalno vrednost študentskega obroka, ki tudi tokrat znaša sedem evrov.
Ostale aktualne vsebine:
Dodatni zapleti pri izgradnji predora Markovec
Ustvarja mozaike z namenom
Kdo orje po dolini reke Dragonje?