Tako Ribiška družina Koper kot civilna iniciativa si na vso moč prizadevajo, da bi se prenehalo onesnaževanje reke Rižane, edinega vodnega vira za slovensko Istro, o čemer smo že večkrat poročali. Ob vsakem večjem deževju se voda v reki obarva mlečno sivo, zato domnevajo, da gre za prašne delce iz kamnoloma Griža ali iz bližnje betonarne. Posledice nosijo organizmi, ki živijo v reki. To je videoposnetek, ki so ga včeraj naredili koprski ribiči v reki Rižani.
VIDEO RIBIŠKE DRUŽINE KOPER, KI VAS BO PUSTIL BREZ BESED: "Talnih organizmov, ki so hrana ribam, sploh ni več" (VIDEO)
Koper
Kot so navedli v RD Koper, so videoposnetek naredili zato, da javnost podrobneje seznanijo s problematiko mulja, ki "se v reko Rižano izpira iz nekdanjega kamnoloma Griža in dolgoročno uničuje rečno floro in favno reke Rižane".
V prvem delu posnetka je mogoče videti vzorčenje talnih organizmov pod vasjo Dekani, nasproti ribiškega doma na Portonu. "Do tu se je večji del mulja že posedel po vodnem dnu in je na tem mestu vpliv onesnaženja zanemarljiv. Kot je razvidno, je tukaj rečno dno bogato z vodnimi organizmi – gamarusi, enodnevnicami, mladoletnicami. Skratka, takšno je naravno dno reke Rižane – ogromno hrane za ribje vrste, ki jo naseljujejo," navajajo.
Drugi del posnetka pa je nastal pod Mostičjem, približno 300 metrov dolvodno od mesta, kjer se mulj, ki ga padavine vode izpirajo v potok Žaneštra, steka v reko Rižano. "Razlika je, žal, več kot očitna – vodnih organizmov tu skorajda ni, čeprav je vodni mah idealno okolje za različne vrste nevretenčarjev in ostalih manjših vodnih organizmov."
Kot je razvidno z videoposnetka, so se v tolmunu nad jezom v mrežo ujeli le štirje manjši pisanci letošnje drsti. Ostalih talnih organizmov, ki so hrana ribam, sploh ni več. "Skratka, na tem mestu je rečni habitat zaradi mulja degradiran do te mere, da ribje vrste, predvsem postrvi in kaplji, nimajo hrane in zato v z muljem onesnaženih predelih dolgoročno tudi ne morejo preživeti," zaključujejo v RD Koper.