Verjetnost, da ebola pride v Slovenijo majhna

Slovenija

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je zaradi epidemije ebole, ki od začetka leta pustoši po zahodu Afrike in je terjala že skoraj tisoč življenj, razglasila mednarodne izredne razmere na področju javnega zdravja. Po zagotovilu Nacionalnega inštituta za javno zdravje v Ljubljani je verjetnost, da bolezen pride v Slovenijo, zelo majhna.

Odločitev WHO za razglasitev mednarodnih izrednih razmer na področju javnega zdravja je danes na novinarski konferenci sporočila generalna direktorica WHO Margaret Chan. Tako se je pred tem na dvodnevnem izrednem zasedanju v Ženevi namreč soglasno odločil poseben odbor WHO za izredne razmere, ki ga sestavljajo mednarodni strokovnjaki na področju zdravja in zdravstvenih politik, je povedala Chanova.

Ta odločitev WHO omogoča, da sedaj po vsem svetu razglasi mednarodnopravno zavezujoča zdravstvena pravila s ciljem, da zajezi epidemijo nevarnega virusa. Med drugim so možni ukrepi karantene, kot so zaprtje meja ter omejitve mednarodnih potovanj.

Zaenkrat se sicer pristojni odbor WHO za tovrstne ukrepe ni odločil. Morajo pa biti potniki nujno seznanjeni s situacijo glede ebole in tem, kako se zaščititi pred njo. 

Zelo malo možnosti, da pride v Slovenijo

Verjetnost, da ebola pride v Slovenijo, je majhna, saj slovenski državljani ne potujejo pogosto v afriške države, ki so ogrožene, pravijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Možnosti za okužbo se najlaže izognemo, če na ogrožena območja ne potujemo, je v današnji izjavi na inštitutu dejala zdravnica epidemiologinja Veronika Učakar. Kdor pa že mora nujno odpotovati na ogrožena območja, naj se izogiba stikom z obolelimi, svetuje. Ebola se namreč prenaša s tesnimi stiki in telesnimi tekočinami, je dejala.

Po njenem opozorilu je WHO izdala priporočila za posamezne skupine držav. Najbolj stroga priporočila so za štiri države zahodne Afrike, kjer so izbruhi bolezni. V drugo skupino držav sodijo tiste, ki imajo kopensko mejo s prizadetimi državami in je večje tveganje, da bi se lahko pojavili primeri bolezni. Priporočila za ostale države, med katerimi je tudi Slovenija, pa so najbolj ohlapna.

V skladu s priporočili za slednjo skupino naj države redno obveščajo splošno javnost o razmerah in morebitnih ukrepih za preprečevanje širjenja bolezni. Pripravijo naj priporočila za potnike, ki potujejo na prizadeta območja, države pa naj bodo pripravljene na zaznavo sumljivih primerov in obravnavo morebitnih bolnikov.

V skladu s priporočili naj se uredi tudi laboratorijska diagnostika, da bo take primere mogoče ustrezno obravnavati in jih laboratorijsko potrditi.

Po zagotovilu vodje laboratorija za diagnostiko zoonoz Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete v Ljubljani Tatjane Avšič Županc, ki je referenčni laboratorij WHO za diagnostiko virusnih hemoragičnih mrzlic, je laboratorij v polni pripravljenosti za diagnostiko virusa ebole. "To imamo že leta, letos pa smo se še dodatno šolali. Tako imamo vse pripravljeno," je dejala za STA.

Kot je dodala, imajo laboratorij tretje stopnje biološke varnosti, kjer lahko obdelujejo vzorce potencialno okuženih z virusom ebole. "Slovenija je glede laboratorijske diagnostike stoodstotno sposobna slediti priporočilom WHO," je zagotovila.

Evropski komisar za zdravje Tonio Borg je medtem danes v Bruslju ponovil oceno Evropske komisije, da je nevarnost okužbe z ebolo v Evropi "izredno majhna". Kot je dejal, je verjetnost, da se bo nekdo iz Evrope v Afriki okužil z virusom, vsaj zaenkrat še sorazmerno nizka.

Kot je še ponovil Borg, EU že več mesecev pozorno spremlja situacijo v zahodni Afriki in je za morebiten primer, da ebola vendarle doseže Evropo, pripravljena.

Evropska unija je danes spričo širjenja smrtonosnega virusa ebole na zahodu Afrike za boj proti tej bolezni namenila dodatnih osem milijonov evrov. S tem se je pomoč unije za zajezitev nevarne bolezni letos povišala na 11,9 milijona evrov.

V ZDA več oseb z ebolo

V ZDA pa so v četrtek sporočili, da so pripravljeni in da pričakujejo, da bo iz zahodne Afrike v državo slej ko prej prispelo več okuženih oseb z ebolo, ki bodo morda nato okužile svoje bližnje. Vodja ameriškega Centra za nadzor nad boleznimi in preventivo (CDC) Tom Frieden je poudaril, da je treba biti na širjenje virusa vsekakor pripravljen.

Ameriške oblasti so sicer olajšale omejitve za uporabo testnega zdravila proti eboli v zahodni Afriki. Pristojni organi so medtem ocenili, da je širjenje ebole v ZDA - glede na današnjo naravo potovanj v svetu - neizbežno, vendar pa širšega izbruha v državi ne pričakujejo. Družine svojih diplomatov v Liberiji so ZDA pozvale, naj zapustijo državo.

Zdravniki brez meja so medtem ocenili odziv na širjenje ebole kot prepočasnega. "Terjala je življenja, ker se je prepočasi ukrepalo," je sporočila organizacija v New Yorku. "Razglasitev nevarnost mednarodnih razsežnosti kaže, kako resno WHO jemlje izbruh, a izjave ne rešujejo življenj," so navedli.

Po zadnji statistiki WHO je hemoragična mrzlica v zahodni Afriki doslej terjala 961 življenj, od teh so smrt zaradi ebole kot gotovo potrdili v 622 primerih, preostali veljajo za domnevne. Zabeležili so 1779 primerov okužbe. Veliko večino primerov beležijo v Gvineji, Liberiji in Sierri Leone.

Deli novico:

@ |  09 .08. 2014 ob  11: 09
tudi pred aidsom smo varni?množični turizem je največja grožnja,čeprav so nekateri srečni ko v luko pride ladja velikanka!!!!!!!
ja, |  09 .08. 2014 ob  10: 25
samo slovenije se bo ognila, vse okoli pa je možna? pri nas ni nikoli nikakršnje nevarnosti, samo na enkrat poči