V Turčiji velika akcija proti Al Kaidi

Kronika

Turška policija je v obsežni operaciji proti teroristični mreži Al Kaida, tarča katere je bila tudi islamska dobrodelna organizacija, ki je povezana s turško vlado, danes pridržala najmanj 20 ljudi. Turška človekoljubna organizacija IHH je operacijo povezala s korupcijskim škandalom, ki pretresa državo.

Policija je danes izvedla več akcij po vsej državi. V njih je preiskala domove petih domnevno visokih pripadnikov Al Kaide in aretirala 23 oseb. Pri policiji trdijo, da so aretirani osumljeni pošiljanja borcev v Sirijo, zbiranja denarja za sirske upornike pod pretvezo, da zbirajo dobrodelne prispevke, in oboroževanja Al Kaide, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

IHH pa je sporočila, da so policisti preiskali tudi njihove pisarne v mestu Kilis na jugu države ter zasegli računalnike. Po navedbah organizacije jih je skušala policija s tem očrniti, akcija pa naj bi bila povezana z vladnim korupcijskim škandalom.

Osumljeni tihotapljenja orožja za upornike

IHH je sicer največja nevladna organizacija v Turčiji, ki pošilja pomoč v sosednjo Sirijo, osumljenja pa je tihotapljenja orožja za upornike, ki se borijo proti režimu sirskega predsednika Bašarja al Asada. IHH je še sporočila, da so policisti aretirali enega uslužbenca, a ob tem zanikala povezanost z Al Kaido.

IHH trdi, da je žrtev spora med turškim premierom Recepom Tayyipom Erdoganom in vplivnim islamskim pridigarjem v izgnanstvu, ki je pred tedni sprožil največjo politično krizo v državi, odkar je Erdogan leta 2003 prišel na oblast. Gre za vplivnega klerika Fethullaha Gulena, ki sicer živi v ZDA, vendar naj bi ohranjal velik vpliv na turško sodstvo in policijo.

"Ne gre samo za IHH. Turčijo želijo ožigosati kot državo, ki podpira terorizem, in želijo, da ji sodijo pred mednarodnimi sodišči," je za AFP povedal generalni sekretar organizacije Yasar Kutluay.

Policija je v protikorupcijski preiskavi sredi decembra aretirala na desetine ljudi, med njimi tudi sinove nekdanjih ministrov. Erdoganova vlada je nato odstavila več sto policistov in tožilcev, ki so povezani s preiskavami korupcije, ter jih obtožila, da poskušajo doseči njen padec.