V torek se začenja novo študijsko leto, ko univerzitetna središča ponovno napolnijo študenti. Brucem bodo posebno dobrodošlico v akademski svet izrazila vodstva univerz in študentske organizacije. Letos je bilo v prvem roku sprejetih 12.077 bodočih študentov, vpisi v drugem še potekajo. Vseh vpisnih mest za redni in izredni študij je 18.110.
V TOREK ZAČETEK NOVEGA ŠTUDIJSKEGA LETA: Primorska univerza bo novopečene študente sprejela v Portorožu
Slovenija
Na dodiplomski in enoviti magistrski študij je za bodoče študente za prihodnje študijsko leto na univerzah na voljo 18.110 (lani 19.792) vpisnih mest, na katerih se je v prvem prijavnem roku prijavil 15.501 kandidat. Omejitev vpisa za slovenske in državljane EU ima letos 110 študijskih programov oziroma smeri, lani 104.
Po prvih ocenah ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije se je na visokošolske zavode v Sloveniji do četrtka vpisalo okoli 56.400 študentov, od tega 12.335 prvič vpisanih v 1. letnik dodiplomskega študija. Med njimi je 6875 študentk in 5460 študentov.
Na prvo stopnjo študija je v študijskem letu 2024/2025 vpisanih približno 36.290 študentk in študentov, na drugo stopnjo 18.970 in na tretjo stopnjo 2464 študentk in študentov. Največji je delež redno vpisanih, preostali so vpisani na izredni način, e-študij in študij na daljavo.
Za drugi prijavni rok je na univerzah in koncesioniranih samostojnih visokošolskih zavodih za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe razpisanih še skupaj 7690 vpisnih mest za redni in izredni študij (lani 7807).
Končni podatek o tem, koliko študentov bo v novem študijskem letu študiralo na slovenskih univerzah, bo znan oktobra oz. v začetku novembra, saj vpisi še potekajo.
V novo študijsko leto vstopajo tudi študenti višjih šol, za katere je na voljo 11.915 vpisnih mest. V prvem roku je bilo na 49 javnih in zasebnih višjih strokovnih šol s 33 razpisanimi študijskimi programi sprejetih 2152 bodočih študentov, v drugem pa še 1586.
Posebne dobrodošlice za novince
Pred uradnim začetkom študijskega leta univerze s študentskimi organizacijami novincem tradicionalno izrekajo dobrodošlice. Tako bodo na ljubljanski univerzi svoje novopečene študente spet pričakali s tradicionalnim Pozdravom brucem. Sprejeli jih bodo na Kongresnem trgu, v novo študijsko leto pa jih bo pospremil rektor Gregor Majdič. Pomembne informacije o študiju bodo bruci lahko izvedeli od starejših kolegov iz študentskih svetov univerze in posameznih fakultet.
Na mariborski univerzi so teden pred začetkom študijskega leta pripravili uvajalni teden za bruce. V tem času študente opremljajo z vsemi potrebnimi informacijami, da se bodo lahko že prve tedne v največji meri posvetili študiju. Pri tem jim z informativno akcijo Dostop pomaga študentska organizacija. Študentje informacijske mape prejmejo ob vpisu v sistem subvencionirane študentske prehrane in v študentskem naselju.
Primorska univerza študijsko leto že tradicionalno pričenja s sprejemom brucev, ki poteka kot srečanje županov obalnih občin ter predstavnikov študentske organizacije, univerze in fakultet z uvodnimi nagovori. Tokrat bodo mladim dobrodošlico izrazili v Portorožu v prostorih fakultete za turistične študije - Turistica. Za informacije o študiju bo tudi tokrat poskrbela študentska organizacija primorske univerze.
Novogoriška univerza ob začetku novega akademskega leta za študente, še zlasti za bruce, pripravlja orientacijski dan univerze, ki bo v torek v dvorcu Lanthieri v Vipavi. Tam jih bo sprejel in pozdravil rektor Boštjan Golob.
Novi študijski programi, štipendije ...
Tudi letos je nekaj novosti. Študente na nekaterih fakultetah čakajo novi študijski programi, tudi novi prostori. Tako so na primer na primorski univerzi prvič razpisali magistrski program vizualne umetnosti in oblikovanje, na ljubljanski nov doktorski program umetnost ter na mariborski univerzi nov doktorski program anglistične študije. Letos so študente razveselile tudi spremembe pri državnih štipendijah, ki zdaj omogočajo hkratno prejemanje državne in Zoisove štipendije.
Na zakonodajnem področju pa je v pripravi nov zakon o visokem šolstvu, ki prinaša mnoge novosti, med drugim drugačen sistem financiranja visokega šolstva, ki zagotavlja postopen dvig sredstev za študijsko dejavnost. Gre za postopni dvig sredstev za visoko šolstvo na 1,5 odstotka BDP, trenutno je financiranje pri 0,6 odstotka. Zakon bo predvidoma sprejet v začetku leta 2025.
V okviru načrtovanih obsežnih pol milijarde evrov težkih investicij v visokem šolstvu v Ljubljani trenutno gradijo kampus medicinske fakultete in novo veterinarsko fakulteto, v načrtu je tudi novogradnja fakultete za farmacijo in strojništvo.