V preiskavi Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU), ki danes poteka na območju ljubljanske in kranjske policijske uprave, je pridržana ena oseba, so za STA potrdili na policiji. Po neuradnih informacijah medijev naj bi bil med pridržanimi prvi mož NLB Janko Medja, kriminalisti pa naj bi preiskovali tudi prvega nadzornika NLB Franceta Arharja.
V preiskavi NPU pridržana ena oseba; neuradno Medja
Preiskovalci NPU na območju ljubljanske in kranjske policijske uprave izvajajo sedem hišnih preiskav, v okviru katere iščejo dokaze zlorabe notranje informacije, ki je vplivala na ceno vrednostnega papirja. Neuradno gre za Mercatorjeve delnice.
V medijih so sicer sprva zaokrožile informacije, da naj bi bili pridržani dve osebi, vendar pa policiji to zanikajo in trdijo, da je pridržana le ena oseba. Koliko oseb se je znašlo pod drobnogledom kriminalistov, pa v času preiskave ne morejo povedati.
Preiskava zaradi Mercatorja
Preiskava naj bi se nanašala na posle iz časa, ko sta bila Medja in Arhar v upravi Unicredit banke Slovenija. V NLB se po pisanju Financ govori, da naj bi bila preiskava v povezavi s prodajo Mercatorja.
Medja je bil v času predzadnjega poskusa prodaje Mercatorja, med letoma 2011 in 2012, član Unicreditove uprave, ki jo je vodil Arhar. Unicredit banka Slovenija, ki ima še danes v lasti 8,01 odstotka delnic Mercatorja, je bil sicer eden najglasnejših zagovornikov prodaje, vendar pa se ni nikoli pridružil konzorciju prodajalcev, ki so prodajali več kot 52 odstotkov Mercatorja.
Medja naj bi bil največji zagovornik prodaje Mercatorja
Prav Medja naj bi po nekaterih informacijah skupaj z nekaterimi lobističnimi skupinami bil največji zagovornik prodaje Mercatorja, predvsem zaradi dobrih odnosov z nekaterimi v vodstvu Agrokorja. V javnosti je sicer zaokrožila tudi nikoli potrjena informacija, da naj bi Agrokor za "lobistične usluge" v Sloveniji namenil več deset milijonov evrov.
Agrokor in prodajalci so takrat govorili o ceni 221 evrov za delnico, vendar Agrokor pogodbe nikoli ni podpisal, poleg tega pa ni nikoli dal prevzemne ponudbe za Mercator, s čimer bi dokazal resnost nakupa. Po mnenju nekaterih poznavalcev je šlo le za tipanje terena in boljši vpogled v Mercatorjeve bilance in načrte, kar je nekdanja uprava pod vodstvom Žige Debeljaka želela preprečiti.
Unicredit je sicer januarja 2012 zahteval revizijo poslovanja Mercatorja za zadnjih pet let, s čimer naj bi takratni upravi Mercatorja otežil obrambo pred Agrokorjem. Tudi tu se omenja ime Medje, ki naj bi lansiral to idejo. Medja je sicer Unicredit zapustil julija 2012, neuradno zato, ker ga vodstvo Unicredita ni želelo na mestu prvega moža banke, potem ko se je Arhar poslovil.
Preiskava zlorabe notranje informacije
Kot so sicer sporočili s policije, preiskovalci NPU preiskujejo sume gospodarskih kaznivih dejanj. Predmet predkazenskega postopka je preiskava zlorabe notranje informacije, ki je pomembno vplivala na ceno vrednostnega papirja, uvrščenega na borzo, s katero pa so razpolagale odgovorne osebe bančnih institucij in jo zlorabile za nakup predmetnih vrednostnih papirjev.
Za kaznivo dejanje zlorabe notranje informacije po 238. členu kazenskega zakonika je predpisana zaporna kazen do pet let. Predkazenski postopek usmerja Specializirano državno tožilstvo RS.