NPU želi vpogled v elektronsko pošto Turka

Kronika

Zaradi suma nepravilnosti pri dodeljevanju koncesij v visokem šolstvu ob izteku mandata prejšnje vlade so preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) sprožili predkazenski postopek, v okviru katerega od takratnega ministra Žige Turka želijo dovoljenje za vpogled v njegovo elektronsko pošto, poročata današnji Dnevnik in Večer.

Da NPU vodi predkazenski postopek "zaradi suma nepravilnosti pri dodeljevanju koncesij v visokem šolstvu" je v torek na svojem blogu sporočil Turk. Kot je zapisal, je v ponedeljek od NPU prejel obrazec, s katerim naj bi jim dovolil vpogled v arhiv njegove elektronske pošte, ki jim ga je ministrstvo izročilo na zapečatenem CD.

Turk: to je nesorazmeren poseg v ustavno pravico tajnosti komuniciranja

A se je, kot je zapisal, po premisleku odločil, da preiskave CD ne dovoli na način, kot ga predlaga policija, ki želi "trajen vpogled" v njegovo celotno korespondenco. Turk namreč ocenjuje, da je to nesorazmeren poseg v ustavno pravico tajnosti komuniciranja, ne le njegovo, ampak tudi vseh tistih, ki so kadarkoli komunicirali z njim kot ministrom.

Če pa na NPU menijo, da je res potreben vpogled v njegovo korespondenco, se temu, kot piše, ne izogiba. Predlaga pa, da se ga izvede tako, da skupaj odprejo CD, skupaj pregledajo celotno vsebino, izpišejo tista sporočila, ki bi lahko imela kakšno zvezo s tem primerom, potem pa CD uničijo, da ne ostane možnost kopiranja ostalih sporočil ali trajnega vpogleda v vso ostalo komunikacijo.

Na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport so za Dnevnik potrdili, da so jih že pred časom obiskali preiskovalci NPU in da so jim med drugim izročili tudi zapečateno zgoščenko z arhivom elektronske pošte bivšega ministra. Turk pa se ob tem sprašuje, kako je bilo z varovanjem njegove komunikacijske zasebnosti po odhodu z ministrstva, in to vprašanje naslavlja tudi na pristojne organe.

Turk vztraja, da so bile koncesije podeljene skladno s pooblastili

Kot še poročata omenjena časnika, je sicer upravno sodišče pravnomočno razsodilo še v primeru tretje koncesije in odpravilo še odločbo o koncesiji, podeljeni Visoki gospodarski šoli v Celju. Turk vztraja, da so bile koncesije podeljene skladno s pooblastili in ni bila kršena nobena procedura. Ugotavlja pa, da imajo pač o zasebni ponudbi izobraževanja različna politična mnenja.

Izpostavlja primer ljubljanske Fakultete za družbene vede. Nekateri mislijo, da bi kazalo za ohranitev monopola uporabiti vsa sredstva, ugotavlja, pri čemer opozarja, da je iz FDV v zadnji dve levi vladi prišlo pol ducata ministrov, od tam prihajata tudi njegov predhodnik in naslednik na ministrstvu za izobraževanje.

Državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje Mirko Pečarič očitke zavrača. "Nesporno je, da so bile omenjene koncesije podeljene v času po izglasovani konstruktivni nezaupnici vladi. Sodišče je pravnomočno ugotovilo, da so bile odločbe ministrstva zaradi tega nezakonite," je pojasnil za Dnevnik.

Da njihove odločitve niso bile politično motivirane, pa po njegovem dokazuje na primer javni razpis za zagotavljanje kakovosti v visokem šolstvu, na katerem so bili uspešni tudi nekateri zasebni visokošolski zavodi.

geđo |  06 .11. 2013 ob  15: 46
Če gre za njegov službeni email (kot minister), sploh ne vidim težav. Tako ali tako ga naj bi uporabljal za službene zadeve. Te pa morajo itak biti transparentne. Ali ne?