V KOPRU IZMERILI NEOBIČAJNO NIZKO GLADINO MORJA: Kaj se dogaja? (FOTO, VIDEO)

Koper

Benetke se v zadnjih dneh soočajo z nenavadno nizko oseko, ki gondolam in reševalnim vozilom onemogoča plutje po kanalih mesta. Turisti, ki so v času beneškega karnevala prišli v mesto, pa lahko z mostov opazujejo plovila, ki so obtičala v blatu. Z nizko gladino morja pa se soočamo tudi v Sloveniji in na Hrvaškem. Kaj je razlog? 

"V daljšem obdobju stabilnega vremena, ki traja že od začetka februarja, je gladina morja ob slovenski obali zaradi vpliva visokega zračnega tlaka znižana. Vpliv tlaka predstavlja dodatni vpliv na absolutno (izmerjeno oziroma opazovano) višino morja, poleg plimovanja morja zaradi gravitacijskih vplivov sonca in lune," nam je pojasnil Andrej Vuga iz Agencije RS za okolje (ARSO).

Glede na povprečno višino morja sta bili plima in oseka v tem mesecu najbolj izraziti v nedeljo in ponedeljek, ko je bil mlaj. Oseka je v tem času izrazito nizka, in sicer okoli 80 cm nižja od povprečne višine morja, čemur je treba odšteti še 30 cm dodatnega znižanja zaradi omenjenega vpliva zračnega tlaka, pojasnjuje Vuga in dodaja:

"Tako smo tudi na naši mareografski postaji v Kopru včeraj izmerili najnižjo gladino morja v zadnjem času, in sicer 120 cm. Za primerjavo navajamo še povprečno višino morja, ki znaša 224 cm in visokovodno višino 300 cm, pri kateri se morje razlije na najnižjih delih obale."

Kot pravi, večjih neposrednih negativnih učinkov nizke oseke nimajo, ker gre tudi za relativno kratek pojav v trajanju nekaj ur. Posredno pa vplivajo vsaj na navigacijo ladij v plitvih delih morja.

Kdaj se bo gladina morja dvignila?

Ponovno povišanje gladine je odvisno od več dejavnikov. "Znotraj dnevnega cikla plimovanja se je tako gladina tudi včeraj zvečer že dvignila do 240 cm. Če pa pogledamo napoved višin morja v prihodnjih dneh, bo amplituda plimovanja postopno vedno manjša, znižal pa se bo tudi zračni tlak. Tako nizkih gladin morja torej v prihodnjih dneh ne pričakujemo več," napoveduje Vuga.

Beneški kanali ostali brez vode

Benetke se v tem obdobju običajno soočajo s poplavami, vendar večji del Italije že nekaj časa pesti huda suša. Po mnenju strokovnjakov so za sušo v Benetkah odgovorni pomanjkanje dežja, visok tlak in polna luna, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

V italijanskih Alpah je v zadnjih mesecih zapadlo 53 odstotkov manj snega od povprečja. V porečju reke Pad se je količina padavin zmanjšala za 61 odstotkov, prizadet pa je bil tudi severni in osrednji del Apeninov.

To je zaskrbljujoče, saj je sneg pomemben vir vode spomladi in poleti. Pomanjkanje snega pa bo poslabšalo že tako težke razmere, saj sta huda suša in vročinski valovi, ki jih je Italija doživela poleti, močno prizadela italijanske vodne vire in povzročila velike težave v kmetijstvu.

V luči tega je italijanska okoljska organizacija Legambiente v ponedeljek vladi predstavila strategijo za vodo, s katero si prizadeva zmanjšati porabo vodnih virov v državi.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Je |  22 .02. 2023 ob  15: 34
Znanstveniki ugotavljajo, da se je zemeljsko jedro prenehalo vrteti oz. da se vsakih 70 let jedro ustavi ker menja smer vrtenja. V obdobju nevrtenja se pa na zemlji dogajajo čudne stvari. Namreč zemeljsko jedro ima svojo smer vrtenja, ki je po navadi drugačna smer kot je vrtenje zemlje. Jaz sem malo pogooglal in te famozne agencije bi lahko tudi, čudno je, da niso napisali, da so Kitajci poslali balon, ki je kriv za čudno plimovanje voda.
manemebasat |  22 .02. 2023 ob  13: 46
Ja nizka gladina morja ljudski obicaj?
Ištrijan |  22 .02. 2023 ob  13: 26
11
Verjetno so krivi Rusi.