TREMUL OBSODIL SPOR MED SVETNIKOMA ITALIJANSKE NARODNE SKUPNOSTI V KOPRU: "Napad je bil nepotreben in nesmiseln"

Koper

V petek smo poročali o incidentu, ki se je med svetnikoma italijanske narodne skupnosti zgodil na seji občinskega sveta v Kopru. Težke besede so namreč padle med Albertom Scherianijem na eni in Ondino Gregorich Diabaté na drugi strani. Na dogodek se je zdaj odzval tudi predsednik Italijanske unije Maurizio Tremul. "Menim, da je bil napad Alberta Scherianija na Ondino Gregorich Diabatè povsem nepotreben in nesmiseln, saj prispeva zgolj k ustvarjanju novih delitev in razkolov. Prav tako upam, da je dogodek privedel do spoznanja, da se na provokacije ne gre odzivati, tudi če so te neokusne," je zapisal med drugim.

Svetnik italijanske narodne skupnosti Alberto Scheriani (na fotografiji zgoraj levo) je na četrtkovi seji koprskega mestnega sveta na občinske službe naslovil vprašanje glede statusa Ondine Gregorich Diabaté (na fotografiji zgoraj desno), saj je bila slednja pod enega izmed amandmajev podpisana kot samostojna svetnica. To pa po besedah Scherianija ni mogoče, saj v svetu zaseda mesto predstavnika narodne skupnosti.

Dogodek, o katerem smo poročali edini, ima po mnenju nekaterih širše ozadje, kaže pa na že dlje časa trajajoča nesoglasja znotraj italijanske skupnosti. Po objavi članka se je s sporočilom za javnost odzval predsednik Italijanske unije, Maurizio Tremul, ki je pozval k enotnosti in spoštljivosti. "Zavedati se moramo, da nasprotna politična stranka ni sovražnik, temveč tekmec, s katerim se pomerimo zgolj z lojalnim in korektnim odnosom," je zapisal.

Predsednik Italijanske unije, Maurizio Tremul

Kot pravi Tremul, dogodki minulega četrtka "vzbujajo nelagodje in zagotovo ne koristijo naši skupnosti." Po njegovem mnenju bi morali biti nosilci najodgovornejših funkcij zgled, "ne pa zagovorniki nesmiselnih razprav in nerazumnih sporov."

Predsednik Italijanske unije je zapisal še, da se kampanja pred prihajajočimi volitvami, na katerih bodo izbirali predstavnika narodne skupnosti v državnem zboru, šele začenja. "Prispevajmo po svojih najboljših močeh, da bo potekala na prijazen in konstruktiven način ter naših rojakov ne bo odvračala od aktivnega sodelovanja v demokratičnem delovanju ustanov naše narodne skupnosti," je še dodal.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
 |  01 .02. 2022 ob  09: 07
Z italijansko nadodno skupnostjo in z vsemi z ustavo zaščitenimi pravicami je bilo sodelovanje v političniih vodah vedno izpostavljeno kot zelo korektno in skratka idealno. Razpoke so se pokazale le ob kakšnih volitvah v organe italijanske skupnosti, da ne govorimo o republiških volitvah. Tudi v skupnosti so nastopile razne tenzije, saj ponekod obstajajo tudi drugačne dvojne organiziranosti, tako kot tudi v Izoli. Žal je v takšni družbi, kjer imajo glavno besedo politične stranke oziroma partitokracija, vsi ostali, še posebej pa civilna družba, državljani sekundarno vlogo, saj jih politične stranke potrebujejo samo in le ob volitvah, vsake štiri leta. To je doletelo tudi italijansko skupnost, ki je bila in vedno bolj postaja tudi jeziček na tehtnici političnih strank ali bipolarnih blokov, ki odločajo o našem delu in življenju. Zato bi morali biti predstavniki italijanske skupnosti neodvisni in suvereni in ne poslušni vsakokratni vladajoči strukturi, ki potem manipulira tudi s sredstvi, ki so namenjena razvoju in življenju italijanske skupnosti. Kar nekaj vprašanj pa bodo morali razčistiti sami v italijanski skupnosti, saj so državnozborske volitve pred vrati.
comunitaitaliana.si/
cancapodistria.org/sl/kaj-je-ssin.html