TO JE MEJA V PIRANSKEM ZALIVU! Imamo dostop na odprto morje

Slovenija

Arbitražno sodišče, ki je odločalo o meji med Slovenijo in Hrvaško, je določilo mejo med Slovenijo in Hrvaško na kopnem in na morju. Sodišče je presodilo, da velika večina Piranskega zaliva pripada Sloveniji, določilo pa je tudi 2,5 navtične milje širok stik Slovenije z odprtim morjem.

Kot je v ustni predstavitvi sodbe v Haagu dejal predsednik sodišča Gilbert Guilaume, ki je pokazal tudi zemljevid, Sloveniji pripada Piranski zaliv od ustja Dragonje oz. sredine kanala Sv. Odorika do točke 45° 30' 41,7'' severne geografske širine in 13° 31' 25,7'' vzhodne geografske dolžine. Morska meja se nato nadaljuje južneje od črte ekvidistance do osimske meje ter kompenzira ukleščenost slovenske obale.

Sodišče je nato v skladu s svojim mandatom določilo tudi stik Slovenije z odprtim morjem, t. i. junction. Območje slovenskega stika z odprtim morjem je široko 2,5 navtične milje od osimske meje. To je sicer območje, v katerem imajo ladje in letala enake pravice kot na odprtem morju.

To območje bo imelo praktično status odprtega morja, vendar je sodnik predstavil tudi podrobnejši režim, ki bo veljal na tem območju. "Sodišče poudarja, da je režim v območju stika določen tako, da bi zagotavljal integriteto hrvaških teritorialnih voda in svobode povezave Slovenije med njenim ozemljem in odprtim morjem," piše v sporočilu za javnost, ki je bilo objavljeno po koncu govora sodnika Guillauma.

Sodišče je pojasnilo, da "svoboda komunikacije v območju stika ne vsebuje tudi svobode za raziskovanje, izkoriščanje, ohranjanje ali upravljanje naravnih virov, tako živih ali neživih, tako v vodah, na morskem dnu in pod njim na tem območju stika". Prav tako se na tem območju ne sme graditi umetnih otokov ali drugih podobnih struktur. Ne sme se niti sprejemati ukrepov za zaščito ali ohranjanje morskega okolja.

Sodišče je tudi pojasnilo, da so pravice plovbe v območju stika enake kot na območju odprtega morja oziroma na območju ekskluzivne gospodarske cone. Plovba in preleti v tem območju so prosti, prav tako polaganje podmorskih kablov ali cevovodov, lahko pa pri slednjih Hrvaška določi svoja pravila.

To, kot je za STA pojasnil mednarodni pravnik Marko Pavliha, pomeni, da je to območje de iure še vedno teritorialno morje, a v njem ne sme izvajati nobenih oblastnih dejanj, de facto pa je to območje enako območju mednarodnih voda.

Sodišče je ugotovilo, da so bile vode Piranskega zaliva do 25. junija 1991 notranje vode SFRJ, a niti slovenska policija ni imela ekskluzivne jurisdikcije v Piranskem zalivu v času bivše Jugoslavije, kot tudi hrvaška ni imela jurisdikcije do sredinske črte.

See full screen

Na kopenski meji je sodišče v veliki meri sledilo razmejitvi po mejah katastrskih občin. Tako se je sodišče odločilo, da gre meja v Istri po reki Dragonji in se konča na sredini kanala Sv. Odorika, kar pomeni, da so trije zaselki na levem bregu Dragonje ostali na Hrvaškem.

Na Snežniku je arbitražno sodišče presodilo, da Tomšičeve parcele pripadajo Sloveniji, prav tako na slovenski strani leži vas Drage v Beli krajini.

Na Trdinovem meja sledi katastrski meji, kar pomeni, da je vojašnica pripadla Hrvaški, medtem ko bi moral oddajnik ostati na slovenski meji.

Meja na območju Posavja in Obrežja sledi mejam katastrskih občin, prav tako ob Sotli. Tam meja ne sledi reki.

Meja v Razkrižju gre po katastrskih mejah, prav tako na Muri, pri čemer pa vas Mirišče oz. Brezovec - del leži na slovenski strani, je odločilo sodišče.

Evropska komisija bo odločitev arbitražnega sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško podrobno preučila in prvič obravnavala 4. julija na kolegiju v Strasbourgu, je danes v Bruslju napovedal govorec komisije Alexander Winterstein.

Sodnik Guillaume je med branjem razsodbe, ki je v celoti napisana na 398 straneh, tudi izrecno poudaril, da sta se obe državi s podpisom arbitražnega sporazuma zavezali, da bo končna odločitev arbitražnega sodišča zanju zavezujoča in da jo bosta tudi uresničili v šestih mesecih od objave.

Na koncu je sodišče določilo še, da si morata državi stroške arbitraže razdeliti, kot sta določili v arbitražnem sporazumu - na polovico. V delni razsodbi pred letom dni je namreč sodišče Sloveniji naložilo, da založi stroške za dokončanje dela sodišča, potem ko se je to delo zaradi afere s pogovori med slovenskima arbitrom in agentko podaljšalo. Sodišče je tedaj sicer odločilo, da ta kršitev Slovenije ni bila tako velika, da ne bi moglo dokončati dela, kot se je to odločila Hrvaška.

Deli novico:

@ma |  30 .06. 2017 ob  14: 06
v tistem koridorju bodo lahko peškali samo Hrvati. Kolikor jih poznam bodo tudi do sredine zaliva.
@Epulon  |  30 .06. 2017 ob  14: 05
Škoda ker ni tvoja bajta ena izmed tistih, ki bodo po novem na Hrvaškem.....
Hr |  30 .06. 2017 ob  07: 20
Malo si preberi kaj hrvati pišejo pod takšnimi članki. Enako se pritožujejo kaj so zgubili in podobno.
Folk |  30 .06. 2017 ob  07: 09
-2
Pa vi ne bi bili zadovoljni, če bi včeraj Hrvaška dobila samo en kvadratni meter vse skupaj. Itak sem pričakoval negativne komentarje, kar je najlažje tu na internetu, ko so vsi anonimni in kjer ni treba navajat argumentov.
Verjamem, da hrvati po spletnih straneh isto piše, kar pomeni, da ljudi nikoli nimajo dovolj.
Jočete čez politike (kaj imajo oni tu veze?) kot da smo izgubili celotno obalo.
Škrline |  30 .06. 2017 ob  06: 55
Tisti most čez Dragonijo, zraven Škrlin, a tam čez je zdaj Hrvaška? Se da kje videt nov potek meje v celoti?
tititi |  30 .06. 2017 ob  05: 45
29.6.2017 Pahorjev polom
ma |  30 .06. 2017 ob  00: 30
,kaj tam v koridorju. se da peškat?
Epulon |  29 .06. 2017 ob  23: 54
-1
Žalostro, toda Istra je bila zadnjič samostojna pred 2193 leti, nato so prišli Rimljani.
Epulon |  29 .06. 2017 ob  23: 52
Mah, bella roba.
Koliko kažina za par hiš gor in par hiš dol.
A zadnjih 26 let smo v dr.. eni in drugi.
Alo muli, dajmo sprožit eno arbitražo za mejo med HR,SLO in republiko Istro !
provokator jože |  29 .06. 2017 ob  23: 17
-1
sam da je jorman na hrvaškem ostal, upam da bo zdaj mir
banana |  29 .06. 2017 ob  22: 36
Glede na to da se dve banane nemorejo zmeniti za par litrov vode povem sledeče......hvala vsemogočnemu, da je v zadnjem trenutku leta 1975 prisilil velesilo Italijo da podpise Osimske sporazume, drugače bi nam vse skupaj danes trda predla....
(. ) JORAS |  29 .06. 2017 ob  21: 32
-1
Lepe pozdrave iz Hrvaške
1