Ob letošnjem tednu dojenja, ki ga večina držav obeležuje med 1. in 7. avgustom, je pod geslom Opora materi, podpora dojenju v ospredju skrb za doječe matere v njihovem življenjskem okolju, doma in v lokalni skupnosti, so zapisali na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ). Materam je treba namreč nuditi čustveno, socialno in materialno podporo.
Vsa prizadevanja Svetovne zveze za dojenje, ki določi temo vsakoletnega tedna dojenja, so letos usmerjena k temu, da bi matere svoje dojenčke izključno dojile do dopolnjenega šestega meseca. Kasneje, naj bi ob uvajanju mešane prehrane matere z dojenjem nadaljevale.
Zaradi svoje edine sestave je namreč materino mleko najprimernejša hrana za dojenčke, dojenje pa optimalen in naraven način hranjenja. Materino mleko dojenčku do zaključka šestih mesecev zagotavlja vso tekočino, energijo in hranila, potrebna za njegovo rast in razvoj, zato Svetovna zdravstvena organizacija v prvih šestih mesecih priporoča izključno dojenje.
Na IVZ so leta 2009 začeli z raziskavo HRAST z naslovom Spremljanje dojenja, prehrane dojenčkov in majhnih otrok ter njihovega prehranskega statusa za načrtovanje in evalvacijo ukrepov na tem področju. V raziskavo so zajeli večino mamic, ki so rodile v ljubljanski porodnišnici v oktobru 2009. Podatki kažejo, da je v porodnišnici dojenje vzpostavljalo dobrih 99 odstotkov mamic. V tretjem mesecu je dojilo dobrih 78 odstotkov, v šestem mesecu pa 61,5 odstotka, s tem da je takrat izključno dojilo manj kot odstotek mater.
Da bi matere izključno dojile do šestega meseca starosti, je potrebno znanje, spretnosti in kar ugodne okoliščine, da svojo odločitev za dojenje uresničujejo. Najpomembnejši del teh okoliščin so njena ožja in širša družina, prijatelji ter zdravstveni in drugi strokovnjaki, s katerimi prihaja v stik.
S prepoznavanjem, kaj doječa mati in njen dojenček potrebujeta, in z zagotavljanjem, da to tudi dobita, svoj delež lahko prispevajo vsi. Doječe matere lahko okolica podpira z zagotavljanjem miru ob dojenju, s pripravo obrokov zdrave hrane za mater, ko se dojenje šele vzpostavlja, ali pa podeljena izkušnja z dojenjem.
V širšem smislu pa so pogoji za uresničevanje izključnega dojenja do dopolnjenega šestega meseca povezani z dobro delujočima zdravstvenim in socialnim sistemom, z zagotovljenimi socialnimi in zdravstvenimi pravicami matere in otroka ter s pravicami na delovnem mestu in v zaposlovanju nasploh.
Z znanjem in praktičnimi nasveti, ki jih nosečnice in matere po porodu dobijo od izkušenih žensk doma in v lokalni skupnosti, se obuja in krepi oblika pomoči, ki jo matere dajejo drugim materam. V Sloveniji delujeta dve organizaciji, kjer lahko matere in njihovi bližnji najdejo posebej izobražene in usposobljene svetovalce za dojenje in laktacijo. Gre za Društvo za podporo in pomoč doječim materam in Društvo svetovalcev za laktacijo in dojenje Slovenije, so še zapisali na IVZ.
Svetovni teden dojenja je del aktivnosti Svetovne zveze za dojenje, da bi usmerila pozornost družbe k spodbujanje dojenja. Obeležujejo ga v več kot 150 državah, večina v času od 1. do 7. avgusta. Nekatere države ga zaradi počitnic obeležujejo pozneje, kar je tudi razlog, da teden dojenja v Sloveniji poteka od 1. do 7. oktobra.