Svet obeležuje dan spomina na žrtve holokavsta

Svet

Svet danes obeležuje mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta. Tema letošnjega dne, ki ga obeležujemo na obletnico osvoboditve koncentracijskega taborišča Auschwitz, so potovanja skozi holokavst. V tej luči bo danes v nekdanjem taborišču zasedanje poslancev več držav. Niz dogodkov se v teh dneh odvija tudi v Sloveniji.

Slovenija šestič obeležuje nacionalni dan spomina na holokavst, v luči letošnje teme pa se tokrat še posebej spominja 70. obletnice največjih deportacij Judov s slovenskega ozemlja v koncentracijska taborišča.

Osrednja slovenska prireditev je v organizaciji Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije potekala v nedeljo v centru urbane kulture Kino Šiška, več dogodkov pa se odvija tudi v okviru projekta Šoa - spominjajmo se, ki ga vodi Center judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor.

Mednarodni dan spomina obeležujejo tudi drugod po svetu. Na prizorišču nekdanjega taborišča smrti na jugu Poljske bosta danes potekala medparlamentarno zasedanje in spominska slovesnost. Obeh dogodkov se bo udeležila več kot polovica kneseta, pa tudi poslanci iz Poljske, ZDA, Kanade in vrste drugih držav.

V Nemčiji slovesna seja bundestaga

V Nemčiji bo ob obletnici tragedije tradicionalno potekala slovesna seja bundestaga, na kateri bo navzoč tudi predsednik Joachim Gauck, častni gost pa bo 95-letni ruski pisatelj Danil Granin.

Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je ob mednarodnem dnevu spomina spomnil na svoje potovanje v Auschwitz, ki ga po lastnih besedah zaradi grozljivih ostankov sredstev genocida ne bo nikoli pozabil. Spomnil je, da so bili ZN ustanovljeni, da se takšne grozote ne bi več ponovile.

69 let od osvoboditve Auschwitza

Združeni narodi so 27. januar leta 2005 razglasili za mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta, od leta 2008 pa ga obeležujemo tudi v Sloveniji. Danes mineva 69 let od osvoboditve koncentracijskega taborišča Auschwitz, v katerem je med drugo svetovno vojno v plinskih celicah ali poskusih nacističnih znanstvenikov umrlo med 1,1 in 1,5 milijona ljudi, pretežno Judov. V holokavstu je umrlo okoli šest milijonov Judov.

V nacističnih in fašističnih koncentracijskih taboriščih je bilo zaprtih tudi 63.000 slovenskih internirancev. 12.000 se jih nikoli ni vrnilo.

Deli novico: