Svetovna zdravstvena organizacija je za letošnji dan duševnega zdravja kot osrednjo temo izbrala duševno zdravje starejših. Število starejših se izrazito povečuje tudi v Sloveniji, po podatkih Inštituta za varovanje zdravja približno desetina prebivalcev, starih od 55 do 64 let, poroča o depresiji, ki jo je ugotovil zdravnik.
Starejši pogosteje s težavami v duševnem zdravju
Slovenija
Letošnji svetovni dan duševnega zdravja bomo obeležili v četrtek. Kot opozarjajo na inštitutu za zdravje, so starejši z zdravstvenega vidika ranljiva skupina s posebnimi potrebami. Večina starostnikov ima eno ali več kroničnih bolezni, s katero živijo več let, kar pa pogosto vodi tudi v težave z duševnim zdravjem.
Svetovni podatki kažejo, da ima približno 20 odstotkov starih nad 55 let eno od duševnih bolezni. V Sloveniji zadnje ocene o razširjenosti duševnih motenj iz ankete o Zdravju in vedenjskem slogu iz leta 2012 kažejo, da je približno deset odstotkov prebivalcev, starih od 55 do 64 let, poročala o depresiji, ki jo je ugotovil zdravnik.
Po besedah predstavnice inštituta Helene Jeriček Klanšček so o višjem deležu depresije poročale ženske in osebe z nižjo izobrazbo, antidepresive pa je v starostni skupini od 55 do 64 let jemalo približno šest odstotkov vprašanih. Starejši z duševno motnjo so dodatno stigmatizirani, pri tem pa so še posebej izpostavljene ženske, ki imajo nižje dohodke.
"Ker duševne motnje prizadenejo človeka podobno kot druge bolezni in ker so pomemben dejavnik tveganja, bi morale biti deležne enake pozornosti kot ostale bolezni," opozarja Jeriček Klanščkova. Po njenih besedah so napačna prepričanja, da so nekatere duševne motnje pričakovani del staranja in kot take ne potrebujejo obravnave.
Medijska kampanja osveščanja javnosti
Ozara Slovenija in Društvo študentov psihologije Slovenije sta ob letošnjem svetovnem dnevu duševnega zdravja skupaj s partnerji pripravila medijsko kampanjo osveščanja javnosti o tematiki duševnega zdravja, kot tudi več različnih izobraževalnih aktivnosti. Del kampanje je tudi televizijski spot.
Spot opozarja ne samo na pogostost duševnih motenj, temveč predvsem na ovire, ki ljudem s težavami v duševnem zdravju otežujejo zdravljenje in okrevanje ter preprečujejo, da bi se po končanem bolnišničnem zdravljenju ali bivanju v socialnem zavodu vključili v domače in delovno okolje. Gre za prvi tovrstni slovenski avtorski spot.
Po besedah predsednika društva Ozara Slovenija Bogdana Dobnika je spot tudi poziv javnosti, naj ljudi z duševnimi motnjami ne obsoja, temveč jih sprejme kot sebi enake. Hkrati je vabilo na številna poučna predavanja, delavnice, oglede filmov s strokovnim komentarjem in okrogle mize na temo duševnega zdravja.
Plakati na ogled po slovenskih mestih
Snovalci kampanje so pripravili tudi plakate večjega formata, ki so na ogled v 17 slovenskih mestih, v katerih deluje Ozara Slovenija. Vse aktivnosti sicer sodijo v okvir projekta Društva študentov psihologije Slovenije. Letošnji projekt, ki nosi naslov Kako si? Vsak dan boljše, poteka med 5. do 12. oktobrom v Ljubljani, Kopru in Novem mestu.
Namen letošnjega projekta, ki je že šesti po vrsti, je seznaniti širšo javnost z vplivi pozitivnih vidikov človekovega delovanja na duševno zdravje ter jo ozavestiti o pomenu zadovoljstva in sreče.