Razpršilci ali solzivci, kategorizirani kot orožje kategorije D, so zakonito dostopni vsaki polnoletni osebi, njihova uporaba pa je dovoljena izključno v primeru silobrana, ko gre torej za nujno obrambo pred napadom. A praksa kaže, da solzivci niso le sredstvo za zaščito. Policijska uprava (PU) Koper je v zadnjem letu obravnavala več primerov uporabe solzivca tudi v drugih okoliščinah – od medsosedskih sporov do obrambe pred psom, pa tudi v kriminalnih dejanjih, kjer so se storilci z njim spravili nad oškodovance.
S SOLZIVCEM TUDI NAD SOSEDA: Na PU Koper v zadnjem letu obravnavali sedem primerov uporabe razpršilcev
Koper
Razpršilci oziroma solzivci so po Zakonu o orožju opredeljeni kot orožje kategorije D, za katero ni potrebno dovoljenje za nabavo ali posest, zato jih lahko nabavlja in poseduje vsaka polnoletna oseba. Gre za naprave, ki s pomočjo stisnjenega plina razpršujejo dražljive ali druge aktivne snovi, ki človeka začasno onesposobijo ali škodujejo njegovemu zdravju ali pa so namenjeni za obrambo pred napadi živali. Po zakonu je uporaba razpršilca dopustna pri samoobrambi oziroma silobranu, torej v obrambi, ki je nujno potrebna, da se odvrne od sebe ali koga drugega istočasen protipraven napad.
Kot je na nedavnem posvetu na temo uporabe obrambnih sprejev v organizaciji Študentskega sveta UP navedel Damjan Sever, vodja sektroja za splošne policijske naloge na PU Koper, so koprski policisti v zadnjem letu obravnavali sedem primerov uporabe razpršilca, od tega štiri uporabe storilca zoper oškodovance, eno uporabo oškodovanca zoper storilca, eno uporabo zoper psa in eno grožnjo z uporabo solzivca.
Med drugim je do uporabe solzivca prišlo v medsosedskem sporu, v katerem sta se stepla soseda, eden od udeležencev pretepa pa je uporabil tudi solzivec. Obravnavali so tudi primer, ko je na sprehajalni poti skrbnica psa uporabila razpršilec proti psu, ki je napadel njenega psa.
Solzivca ne uporabljajo samo žrtve, ampak v svojih akcijah tudi storilci kaznivih dejanj. Tako je na primer oškodovanec zalotil storilce velike tatvine, ki jim je poskušal slediti, storilci pa so uporabili solzivec in pobegnili. Koprski policisti so obravnavali tudi primer, ko je storilec kaznivega dejanja nasilništva dva oškodovanca tudi pošprical s solzivcem. Solzivec so uporabili tudi neznanci, ki so poskušali vlomiti v avtomobil. Ko je oškodovanec prišel do svojega osebnega avtomobila in jih zalotil, ko so poskušali vanj vlomiti, je eden od njih uporabil solzivec.
Pri uporabi solzivca pa ni priporočljivo pretiravati, saj lahko z njegovo uporabo povzročimo telesno poškodbo, kar je kaznivo dejanje, opredeljeno v Kazenskem zakoniku. "Kdor koga tako telesno poškoduje, da je bil zaradi tega začasno okvarjen ali oslabljen kakšen del njegovega telesa ali njegov organ, ali je poškodovančeva zmožnost za delo začasno zmanjšana ali je prizadeta njegova zunanjost ali je začasno okvarjeno njegovo zdravje, se kaznuje z denarno kaznijo ali z zaporom do enega leta," je zapisano v njem. Solzivec naj bo torej uporabljan previdno in takrat, ko je nujno potreben za zaščito, da ne na koncu postanemo iz žrtve celo storilci kaznivih dejanj.