Romunija in Bolgarija še pred vrati schengna

Romunija in Bolgarija bosta še čakali pred schengenskimi vrati, čeprav že dve leti izpolnjujeta tehnične pogoje za vstop. V EU namreč še vedno ni soglasja za njun sprejem, zato notranji ministri unije na četrtkovem zasedanju v Bruslju, čeprav je zadeva na dnevnem redu, o njunem vstopu v schengen ne bodo niti glasovali.

Po prvotnih načrtih naj bi Romunija in Bolgarija, najmlajši članici EU, v schengen vstopili že marca 2011, vendar sta Nemčija in Francija tedaj temu odločno nasprotovali, češ da morata državi prej pokazati zadosten napredek v boju proti korupciji in organiziranemu kriminalu. Da bi preprečilo njun zastoj na poti v schengen, je poljsko predsedstvo septembra 2011 predlagalo kompromis o postopnem vstopu, po katerem bi najprej odpravili nadzor na njunih zračnih mejah, odločitev o bolj sporni kopenski meji pa bi sprejeli pozneje.

Vendar sta odločitev o tem tedaj preprečili Nizozemska in Finska. Nato je njunemu vstopu v schengen nekaj časa nasprotovala le še Nizozemska, ki je še vedno vztrajala, da v državah ne deluje pravni red ter da sta korupcija in kriminal preveč razvejana.

Sedaj se je tabor držav, ki Romunije in Bolgarije še ne želijo v schengnu, spet okrepil. Nemčija je v primeru, da bi Bukarešta in Sofija v četrtek vztrajali pri glasovanju o njunem vstopu, javno napovedala veto, Finska pa je nato sporočila, da bi jo pri tem podprla. Po nekaterih navedbah naj bi nemško stališče podpiralo celo do osem držav.

"Konsenza ni ... in razlog za to ni le ena članica. Več držav ima pomisleke," so danes povedali viri pri irskem predsedstvu. A vprašanje bo kljub temu v četrtek na dnevnem redu notranjih ministrov EU, saj so se članice unije zavezale, da bodo zadevo ponovno obravnavale ta mesec. Romunski in bolgarski minister bosta predstavila svoje poglede na zastoj, njuni kolegi pa bodo izrazili svoja stališča, če bodo želeli. "Močna in jasna vsesplošna želja je, da razprava ne bi bila polarizirana in dolga," pravijo viri pri irskem predsedstvu.

Na tej točki je jasno, da v četrtek glasovanja o vstopu - za odločitev je potrebno soglasje - ne bo, so še povedali viri. Pričakuje se le ohlapen časovni načrt ukrepanja v prihodnje, ki pa bo zelo verjetno vključeval le še eno zavezo, da bodo članice zadevo ponovno obravnavale še letos. Viri pri irskem predsedstvu pravijo celo, da je "malo verjetno", da se bo vstop Romunije in Bolgarije spet pojavil na dnevnem redu med njihovim predsedovanjem, torej do konca junija, temveč je bolj verjetno, da se bo s tem ukvarjalo naslednje, litovsko predsedstvo.

Schengenski prostor ima 26 članic. Od leta 2007 je v njem tudi Slovenija. Iz EU so v njem vse države razen Cipra, Velike Britanije, Irske, Bolgarije in Romunije, od nečlanic EU pa Norveška, Islandija, Švica in Liechtenstein.

Sorodne vsebine:

Za odpoklic županov

 

Reforma trga dela pred zadnjim dejanjem

Nova koalicija si deli ministrstva

Deli novico: