Podpredsednica Evropske komisije Viviane Reding je danes v Trstu v prvem vseevropske dialogu z državljani, v katerem so sodelovali državljani Italije, Slovenije, Avstrije in Hrvaške, izpostavila pomen evropskih volitev prihodnje leto kot priložnost, da se sliši glas evropskih državljanov.
Potem ko je anketa, izvedena med okoli 800 udeleženci razprave, pokazala, da jih 57 odstotkov meni, da se glas državljanov v EU ne sliši, je izpostavila, da imajo na majskih volitvah v Evropski parlament možnost, da se sliši njihov glas.
"Treba je poslušati, kaj kandidati govorijo. Med kampanjo izberite tistega, ki bo zastopal vaš glas," je dejala. "Vaš glas šteje!" je poudarila. Izpostavila je pomen solidarnosti in prostega pretoka ljudi kot ključnih elementov EU. Ponosna je tudi na kulturno raznolikost Evrope, ki je po njeni oceni edini način, da se ohrani močna Evropa.
V boju s finančno in gospodarsko krizo, pa tudi kot ključnega pomena za razvoj in napredek držav članic, je izpostavila izobraževanje in raziskave. "Če ne bi imela nič sredstev, bi jih vlagala v izobraževanje," je poudarila. "Moraš imeti izobražene mlade, če želiš razvoj države. Raziskave so nujne za razvoj gospodarstva," je poudarila ter dodala, da Evropska komisija vzpodbuja države članice, da vlagajo v ti področji.
Opozorila je tudi na to, da se Evropa stara, medtem ko so drugi kontinenti, kot so Indija, Južna Amerika, mladi. Če želi Evropa ostati največje in najbogatejše gospodarstvo, mora delovati in ostati močna, je dejala.
Ob vprašanjih iz občinstva, ki so zadevala korupcijo in nedelovanja pravnega sistema na Hrvaškem, je Redingova izpostavila učinkovit in neodvisen pravosodni sistem ter transparentnost kot ključne elemente demokracije. Kot ključen del demokracije je izpostavila tudi pomen močnega parlamenta, ki nadzira delo vlade.
Proti korupciji, ki obstaja v več članicah EU, pa se je po njenih besedah treba boriti, in to na vseh ravneh. "Treba je spremeniti mentaliteto družbe," je dejala in izrazila upanje, da bodo mladi rekli "ne" korupciji.
Iz Slovenije je vprašanje postavil Marjan Cerar iz Civilne družbe Polje, ki je dejal, da v Sloveniji še vedno vlada komunizem, da se druga svetovna vojna še ni končala in da ni bilo lustracije.
Vprašal je, če bi lahko Bruselj, glede na to, da naj bi Slovenija zaprosila za kredite, to povezal s tem, da bi slovenski parlament moral sprejeti resolucijo Evropskega parlamenta o evropski zavesti in totalitarizmu. Ta sicer obsoja vse zločine proti človečnosti, ki so jih zagrešili totalitarni in avtoritarni režimi.
Države same izbirajo kako se bodo razvile
Redingova je poudarila, da ne morejo povezovati regionalne pomoči z bivšimi režimi. Izpostavila je tudi, da države same izbirajo, kako se bodo razvile. "Da bi presegle preteklost, je potreben čas. Ne gre vedno tako hitro, kot bi želeli," je dejala.
Redingova je današnjo razpravo izpostavila kot posebej pomembno, ker so se je udeležili predstavniki iz štirih držav in ne zgolj mest, kot je običajno.
Kot pomen tovrstnih dogodkov pa je izpostavila, da čeprav ljudje menijo, "da se njihov glas v EU ne sliši dovolj, pa vseeno zaupajo EU, da bo našla rešitev za njihove težave, ki jih ne morejo rešiti doma".
V razpravi, v kateri so sicer največ vprašanj postavili Italijani, je sodeloval tudi italijanski minister za evropske zadeve Enzo Moavero Milanesi.
Prvi vseevropski dialog so v Trstu pripravili v okviru letošnjega evropskega leta državljanov. Gre za dialoge, ki jih Evropska komisija organizira v evropskih mestih že od jeseni 2012. To je bil sedmi in hkrati zadnji dialog v Italiji.
Na njih evropski komisarji z državljani razpravljajo o želeni prihodnosti Evropske unije ter o ukrepih in reformah, ki so potrebni za izboljšanje vsakdanjega življenja državljanov EU.
Mnenja, stališča in pričakovanja državljanov, ki jih bo Evropska komisija zbrala preko dialogov, bo konec leta predstavila v političnem dokumentu, ki bo začrtal pripravo naslednjih korakov poglabljanj integracije.