Bratuškova za močnejšo Evropo

Izzivi, s katerimi se sooča Evropa v spreminjajočem se svetu, so tema letošnjega Strateškega foruma Bled (BSF), ki se je danes začel z uvodnima nagovoroma premierke Alenke Bratušek in zunanjega ministra Karl Erjavca. Premierka je poudarila, da se bo z izzivi lahko soočala le močnejša in bolj povezana Evropa.

Bratuškova je spomnila, da je cilj letošnjega foruma obravnavati o probleme, s katerimi se danes soočata Evropa in ves svet, z različnih vidikov. Za EU po njenem prepričanju obstaja le ena možnost, to je, da skupaj zgradimo "močnejšo, bolj povezano Evropo", ki se bo sposobna soočati z izzivi. "Kar potrebujemo, je pametna integracija," je dejala. Pojasnila je, da to ne pomeni nove zakonodaje, temveč poenostavitev postopkov in zmanjšanje administrativnih bremen. "Kar moramo vedeti, je, da reforme in fiskalna konsolidacija niso nujne zaradi Bruslja," je dodala. Premierka je dejala, da bi se morali iz krize naučiti, da so le stalne in postopne spremembe ter evolucija pot k trajnemu razvoju in rasti. Bratuškova se je v uvodnem nastopu zavzela še za nadaljevanje širitve unije, saj se je širitvena politika doslej izkazala za uspešno.

 

Zunanji minister Karl Erjavec pa je opozoril, da Evropa od druge svetovne vojne še ni bila v tako težkem položaju, zdi se, kot da je prisiljena v spremembe proti svoji volji. "Če ne bo našla odgovorov na izzive, bo postopoma izgubila svoje primerjalne prednosti v globalnem okolju," je dejal.

Minister je izrazil prepričanje, da je blejski forum idealno mesto za razpravo o teh vprašanjih, saj prihaja do plodne interakcije med politiki, poslovneži, nevladnimi organizacijami in posebej mladimi.

Naj v razpravah ne pozabijo navadnih ljudi, pa je udeležence pozval blejski župan Janez Fajfar.

Na osmem Strateškem forumu Bled (BSF) bo kakih 500 udeležencev torka razpravljalo o prihodnosti Evrope v spreminjajočem se svetu, o prihodnosti ekonomske in monetarne unije, o položaju v Severni Afriki in na Bližnjem vzhodu, zlasti v luči oskrbe z vodo, pa tudi o razmerah na Zahodnem Balkanu po vstopu Hrvaške v EU, o sodelovanju med unijo in Turčijo, ter o vlogi mednarodnega kazenskega pravosodja.

Letošnjega foruma se udeležujejo številni visoki gostje, med njimi avstrijski predsednik Heinz Fischer in predsednik italijanske vlade Enrico Letta. Poleg tega bo letošnji BSF obiskalo še deset zunanjih in 17 drugih ministrov, pa tudi številni visoki predstavniki mednarodnih organizacij.

odo |  02 .09. 2013 ob  19: 53
pojdi raje šivat