Recite stop virozam in gripi!

Zdravje

Gripa in številne druge viroze so začele svoj pohod po Sloveniji že v decembru lani, sedaj se zelo hitro širijo še v naše kraje.                                  

Cepljenje je še vedno možno, a cepivo potrebuje do dva tedna za razvoj specifične odpornosti. Zato je zelo pomembno, da v tem stanju okrepimo svoj imunski sistem za učinkovito opravljanje svojih nalog, predvsem v boju proti bolezenskim mikrobom. Če poskrbimo za močnejši imunski sistem, redkeje zbolimo za prehladno virozo ali drugo nalezljivo boleznijo. Ko pa vendar zbolimo, opravimo z nalezljivo boleznijo v veliko milejši obliki in kar je pomembno, se ne pojavljajo komplikacije.

Ocena delovanja našega imunskega sistema

Stanje imunskega sistema pri posamezniku lahko ocenimo:

čustveno stanje: občutljivost, frustriranost, nestabilnost, poželenje po hrani, odvisnost od hrane ali pijače, depresije;                                                        

mentalno stanje: težave s koncentracijo, spominom, pozabljivost, pomanjkanje zanimanja za življenjske izzive;                                                                              

energija: nizka, obdobje z veliko in malo energije, hiperaktivnost;                         

mišice: oslabelost, mlahavost, bolečine, napetost, mravljinčenje, poškodbe; 

glava: bolečine, vrtoglavica, bolečine pri premikanju oči.

Ko odkrijemo katerega od zgornjih znakov ali pogostejše viroze pri posamezniku, premislimo o vzrokih, ki motijo delovanje imunskega sistema. Morda smo zabredli v začarane kroge stresov, potlačenih čustev, nerazrešenih osebnostnih težav, prisilnih medčloveških odnosov, psihosomatskih odzivov. Morda nimamo uravnotežene prehrane z vsemi potrebnimi makro in mikrohranili ali nimamo rednih obrokov prehrane. Vprašajmo se, koliko aerobnega gibanja privoščimo svojemu telesu. Ali pijemo zadostno količino vode? Ali si zagotavljamo dovolj počitka in spanja?

Marjan Radetič, dr. med., je za vsa vaša morebitna vprašanja dosegljiv na GSM številki 031 600 510, več vsebin pa najdete tudi na www.zdravi-in-vitalni.si.

Odzivnost imunskega sistema

Ko določeni vzroki, ki motijo imunski sistem, trajajo dalj časa ali se vztrajno ponavljajo, jih ne zmoremo ali ne znamo odkriti in odpraviti, se imunski sistem začne odzivati napačno in na koncu sam povzroči bolezen.

Če človek živi usklajen s svojimi čustvi, potrebami in okolico, mu to daje zadovoljstvo in energijo. To nedvomno ugodno vpliva na imunski sistem in njegovo sposobnost za obrambo proti bolezenskim mikrobom. Po drugi strani pa zadovoljen in energije poln človek tudi bolje opazuje, odločneje uravnava svoje življenje, uspešneje se bori proti učinkom stresa, se ne prepušča različnim zasvojenostim (kajenju, alkoholu, deloholizmu),  je fizično aktiven. Vse to pripomore k boljšemu delovanju tkiv in organov, ki so tako manj dovzetni za delovanje bolezenskih mikrobov.

Človek z zdravim življenjskim slogom in v dobri psihofizični kondiciji ima boljši in učinkovitejši imunski sistem, ki ga uspešno varuje pred nalezljivimi in rakavimi obolenji.

Poskrbimo za redne obroke zdrave hrane, s potrebnimi vitamini A, C, D, E, železom, cinkom, beljakovinami za izgradnjo imunskih celic, predvsem iz ribjih, mlečnih, perutninskih virov ter iz stročnic. Potrebne količine omega3 maščobnih kislin si zagotovimo iz rib in oreščkov, zlasti iz lanenega semena. Črevesno floro okrepimo z navadnim probiotičnim jogurtom, kefirjem in zadostno količino vlaknin.

Velikega pomena so redna aerobna vadba, hoja, tek, nordijska hoja na svežem zraku in soncu, najmanj pol ure dnevno ali vsaj trikrat tedensko po dve uri. Naj bo prehrana bogata z zelenjavo in sadjem, ne pozabite na česen in čebulo, ki veljata za naravna antibiotika.

Sorodne vsebine:

Pozor: na Obali razsaja gripa

PHE deluje znova iz bolnišnice

Vlaknine so nujne

Deli novico: