Skupina punc iz Fakultete za turistične študije se je odločila, da ne bodo več, kot same pravijo, vrtele zgolj jezika, ampak tudi vesla. Tako je nastala prva ženska veslaška skupina Univerze na Primorskem, ki sedaj pridno trenira, da bo kmalu lahko žela uspehe na regatah.
Zakaj ste se odločile sestaviti žensko veslaško ekipo?
Vse punce smo velike ljubiteljice morja in športa, zato smo se odločile združiti ti dve ljubezni in ustanovile žensko veslaško ekipo. Na naši fakulteti so nam bili do sedaj ponujeni samo klasični športi, kot so odbojka, nogomet, košarka itd., zato smo se odločile vzeti stvari v svoje roke, zbrale zadostno število punc in tako se je počasi, po nekaj menjavah izoblikovala sedanja zasedba ekipe.
Koliko vas je v ekipi?
V ekipi je trenutno 13 deklet. Hkrati jih vesla deset, tri so rezerve. Tukaj pa je tudi naš krmar Dejan Nadrah.
Se lahko na kratko predstavite?
Večina punc v ekipi obiskuje 3. letnik, 2 punci sta v drugem letniku, med nami pa je tudi brucka. Trenira nas Dejan Nadrah, ki opravlja doktorat na Fakulteti za pomorstvo in promet (FPP). Ekipa je zbrana iz celotne Slovenije, skozi treninge se vedno bolje spoznavamo, še posebej rade se družimo ob "žurkah", vendar pa nam trener pred regatami predpisal malce hudomušno karanteno glede uživanja, predvsem alkohola. Dejal je, da lahko jemo, spimo in seksamo, tipičen študentski žur pa je dan pred regato prepovedan.
Kaj sploh dejansko pomeni, da ste ekipa Turistice?
To pomeni, da želimo z udeležbo na regatah pokazati, da smo tudi študentke turizma sposobne vihteti vesla. Glede na to, da je naša fakulteta locirana na Slovenski obali, želimo da je vključena v športna dogajanja na morju in da bi bila po tem prepoznavna tudi po drugih državah.
Je oblikovanje takih ekip pogosto, je veliko tekmovanj?
Vsekakor. Univerzitetna tekmovanja ima vsaka država po večkrat na leto. Je pa res, da so moške ekipe pogostejše.
Kakšni so vaši cilji?
Za nas je uspeh že sam nastop na regatah, saj na naši fakulteti začenjamo s čisto novim športom. Ker smo imele samo 12 treningov, bleščečih rezultatov še ne pričakujemo, bomo pa vsekakor dale vse od sebe in poskušale zasedati čim boljša mesta. Želimo pa si, da se nam v prihodnje pri veslanju pridruži tudi močnejši spol naše fakultete.
Kako pogosto trenirate?
Zadnje dva tedna smo trenirale vsak dan po eno uro, razen ob vikendih. Do regate bomo imele skupno opravljenih 12 treningov. Pred vsakim treningom same pripravimo čoln in se ogrejemo s tekom, po treningu pa se ohladimo s skleci, vsak trening moramo narediti enega več. Med treningom nas trener spodbuja z besedami: ''Ajmo babe, ne popuščat, skupaj, gremo, gremo!''
Bi še karkoli dodale za konec?
Da. Rade bi se zahvalile v prvi vrsti našemu trenerju, ker verjamemo, da ni lahko trenirati samih žensk, ki raje vrtijo jezik kot vesla. Zahvala gre seveda tudi Fakulteti za pomorstvo in promet, ki nam je s posojeno opremo za veslanje sploh omogočila treninge in tudi študentskemu svetu Turistice, ki nam je prispeval finančna sredstva. Posebna zahvala gre tudi študentoma FPP, Branku in Marku, ki nas občasno spremljata in pomagata na čolnu.