Protivojna protestnica je v ponedeljek zvečer na ruski državni televiziji s protestnim plakatom in glasnimi vzkliki prekinila poročila v živo. Protestnico naj bi kmalu zatem aretirali, zdaj pa jo je sodišče še kaznovalo, poročajo tuje tiskovne agencije.
UPORNIŠKO NOVINARKO SODIŠČE OGLOBILO: Tako so se odzvali v Kremlju (VIDEO)
Svet
Med prenosom je ženska nepričakovano skočila v kader za voditeljico poročil Ekaterino Andrejevo. V rokah je imela napis "Ustavite vojno. Ne verjemite propagandi. Tu vam lažejo". Ob tem je večkrat vzkliknila "ne vojni". Televizija je nato prekinila prenos v živo in začela predvajati posnetke iz bolnišnice.
Posnetek je hitro zaokrožil po spletu in družbenih omrežjih. Protestnica pa je zaradi svojega poguma požela veliko hvale v ruski opoziciji. Pohvalil jo je tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.
! Russia's main propaganda "news program" tonight. pic.twitter.com/lrRVnF8LoW
— Christo Grozev (@christogrozev) March 14, 2022
Po poročanju medijev je protestnica Marina Ovsjanikova zaposlena na ruski televiziji Pervij kanal, protestno akcijo pa naj bi napovedala na družbenih omrežjih. Za to se je domnevno odločila, ker je njen oče Ukrajinec in da bi opozorila, da je vojna proti sosednji državi zločin, za katerega je odgovoren ruski predsednik Vladimir Putin.
Protestnico naj bi po poročanju tujih tiskovnih agencij kmalu zatem aretirali, njeni odvetniki pa sprva niso bili v stiku z njo in niso vedeli, kje se nahaja.
"Kar zadeva to dekle, gre za huliganstvo," je po poročanju ruske tiskovne agencije Interfax dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. Dejal je, da mora zadevo rešiti televizijska hiša sama, in dodal, da to ni naloga Kremlja.
Sodišče je novinarko danes spoznalo za krivo kršenja zakonodaje o protestih in jo kaznovalo z globo v višini 30.000 rubljev oziroma 258 evrov zaradi "organizacije nedovoljenega množičnega dogodka", poroča britanski BBC. Po poročanju neodvisnega ruskega spletnega portala Meduza naj bi jo kaznovali zaradi video nagovora, ki ga je posnela pred protestom, in ne zaradi samega protesta.
Njeni zagovorniki so se sprva bali, da bo obsojena za namerno širjenje domnevnih lažnih informacij o ruski vojski, za kar je v okviru novega zakona zagrožena 15-letna zaporna kazen. Rusija je v zadnjih tednih zaostrila ukrepe proti neodvisnim medijem in kritičnim glasovom. Številni mediji so že zaprli svoja vrata, več novinarjev pa je zapustilo državo.