REŠEVANJE CIMOSA SE SELI V DRŽAVNI ZBOR: Poslanci želijo razpravljati

Slovenija

Problematika v zvezi z reševanjem Cimosa ter iskanje odgovornosti za položaj, v katerem se je znašel, se seli v DZ. O tej temi bo na zahtevo ZL v torek na nujni seji razpravljal odbor DZ za gospodarstvo, komisija za nadzor javnih financ pa bo v zvezi s Cimosom nadaljevala v petek prekinjeno sejo. Tokrat v DZ pričakujejo predstavnike SDH in DUTB.

Odbor za gospodarstvo bo razpravljal o pobudi za državno sanacijo Cimosa, preprečitev stečaja in ohranitev delovnih mest. Potem ko je italijanski sklad Palladio Finanziaria odstopil od nakupa Cimosa, je namreč minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek v torek napovedal, da bo Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) Cimos prestrukturirala po načelu zasebnega investitorja. Država v to družbo vstopa za omejeno obdobje od treh do petih let. Opozicija je - sicer z različnimi stališči do tega, kako je treba reševati Cimos - že ocenila, da tak pristop k reševanju podjetja ni pravi.

Pa tudi v koaliciji, ki je že izrazila pričakovanje po podrobnejših informacijah o Cimosu, so dvomi o načrtu B za reševanje te družbe. Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša meni, da s ponovno oz. drugačno obliko državne pomoči Cimosa dolgoročno ne bodo "izvlekli". Tudi v SD menijo, da je treba zadevo zapeljati v smeri, da jim ne bodo čez čas očitali, da je šlo za nedovoljeno državno pomoč podjetju. Na odboru je pričakovati burno razpravo, ki jo bodo prisotni zagotovo zapeljali tudi v iskanje odgovornih za položaj Cimosa. V SMC menijo, da odgovornosti ne gre iskati pri sedanji oblasti in še zlasti poudarjajo pomen ohranitve delovnih mest.

Podobno razpravo bo predvidoma v torek zvečer nadaljevala komisija za nadzor javnih financ. Na petkovi seji naj bi na zahtevo SDS obravnavali zahtevo za obrazložitev razlogov in smiselnosti financiranja delovnih mest na Hrvaškem s strani Slovenije v primeru reševanja Cimosovega spora na Hrvaškem s poravnavo med Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB) in hrvaško slabo banko DAB. A ker so se v tem času razmere spremenile in je italijanski sklad Palladio Finanziaria sporočil, da odstopa od nakupa Cimosa, pogodba o poravnavi pa ni bila podpisana, so člani komisije od vlade želeli slišati vsebino alternativnega načrta za reševanje Cimosa.

Kot nedopustno so ocenili, da v petek ni bilo vabljenih predstavnikov DUTB in SDH, zato pričakujejo, da bodo v nadaljevanju seje članom komisije razgrnili plan B za reševanje podjetja.

Deli novico:

Geza |  06 .03. 2017 ob  15: 02
A da ugotovijo al bo kaj kesa ostalo anka za njih ?
projekt venera |  06 .03. 2017 ob  07: 56
Pos(r)lanci so samo podalšana roka lobistov, bankirjev, kapitala ne pa ljudstva, si tega zapomnite za večno!
Resno razmislite, politika bi morala v STEČAJ in to takoj. To je bodočnost ljudstva!!
DZ |  06 .03. 2017 ob  00: 59
Ma nemoj, državni zbor želi razpravljat.
Ma zadnjih 15 let pa ga ni nič motilo ali kaj ?
jurij |  05 .03. 2017 ob  18: 00
kaj pa imajo poslanci za razpravljat? Ti nimajo pojma kaj je življenje in delo.
balkanska |  05 .03. 2017 ob  16: 32
posla.
Gregorjevo |  05 .03. 2017 ob  13: 06
Za obalo prihaja huda ura. Obala bo velika socialna bomba, če bomo čakali. No če si priznamo smo že. Ni razvoja.