Ameriški ponudnik rešitev za varno komuniciranje Silent Circle je napovedal, da bo v prihodnjem mesecu v sodelovanju s španskim proizvajalcem Geeksphone predstavil pametni mobilni telefon Blackphone. Ta omogoča popolnoma šifrirano mobilno komuniciranje in tako bolje varuje uporabnika pred poskusi vohunjenja oz. prisluškovanja.
Prihaja protivohunski mobilni telefon Blackphone
Mobilnik je posebej aktualen v luči afere, ki jo je lani sprožil žvižgač Edward Snowden, ko je svetu razkril sporni nadzor ameriške Nacionalne varnostne agencije (NSA) nad telefonskimi in spletnimi komunikacijami doma in v tujini.
Vendar pa glavni izvršni direktor podjetja Silent Circle Mike Janke po poročanju francoske tiskovne agencije AFP poudarja, da so mobilnik začeli razvijati še pred omenjeno afero.
Silent Circle je bil ustanovljen leta 2011, lani pa je predstavil več rešitev oziroma storitev, ki uporabnikom pametnih mobilnikov in osebnih računalnikov omogoča pošiljanje šifriranih sporočil in videa.
Blackphone je nadgradnja tovrstnih rešitev za varno komuniciranje, pravi Janke, nekdanji član ameriške specialne vojaške enote Tjulnji, ki je podjetje ustanovil skupaj z nekdanjimi kolegi iz enote ter strokovnjaki za kriptografijo iz Silicijev doline.
"Ponujamo povsem šifrirano neposredno medsebojno komuniciranje. Šifrirali smo video, tekst in varne VoIP-klice," je povedal Janke in pojasnil, da so med njihovimi strankami nekatere največje svetovne korporacije, aktivisti za človekove pravice in celo tibetanska vlada v izgnanstvu.
Med ustanovitelji podjetja sta tudi Phil Zimmermann, ki je ustvaril široko uporabljan standard za šifrirano komuniciranje PGP, ter nekdanji strokovnjak za kriptografijo v ameriškem podjetju Apple Jon Callas.
Janke je pojasnil, da so se pri Blackphonu odločili za sodelovanje z majhnim španskim podjetjem, ki je nedavno začelo proizvajati pametne mobilnike z operacijskim sistemom Firefox. Večja podjetja namreč po njegovih besedah "želijo tvojo dušo; to so podjetja, ki so v poslu monetizacije podatkov".
Janke ni razkril lokacije, na kateri bodo sestavljali mobilnike, je pa poudaril, da bodo dele mobilnika izdelovali "nevtralni" partnerji ter da bo proces sestavljanja telefonov pod strogim nadzorom. Tako bodo lahko zagotovili, da se ne bi v mobilniku znašla kakšna skrita varnostna luknja.
Silent Circle je za Blackphone razvil predelano različico Androida z imenom PrivatOS, poleg tega bodo poskrbeli, da bo v njihovem skupnem podjetju oziroma podatkovnem centru v Švici shranjen minimalen nabor podatkov o uporabnikih blackphonov.
Tako bi v primeru sodne odredbe s strani sodišča v Švici lahko posredovali le ime uporabnika, za dodatne informacije pa bi se organi morali s sodno odredbo obrniti na ločeno podjetje za procesiranje plačil in poskušati povezati te podatke z njihovimi uporabniki.
NSA našla način za prestrezanje tudi šifriranih komunikacij
Janke pri tem v zvezi z nekaterimi informacijami, da je NSA našla način za prestrezanje tudi šifriranih komunikacij, pojasnjuje, da bodo njihovi sistemu delovali učinkovito, saj da je razbijanje šifriranja z "grobo silo" časovno zamudno in da vohunske agencije običajno uporabljajo druge metode za prestrezanje komunikacij.
Vendar pa Janke istočasno opozarja, da Blackphone ni tako "utrjen" kot kakšna naprava, razvita za vojaško rabo. "Popolnoma varen telefon ne obstaja. Nič vas ne bo zaščitilo pred lastnim obnašanjem. Vendar pa ta telefon vendarle stori veliko za zaščito vaše zasebnosti," je povedal.
Pred predstavitvijo na svetovnem kongresu mobilne telefonije 24. februarja v Barceloni ne želijo razkriti njegove cene, pravijo pa, da ga bodo prodajali po vsem svetu in da bo cenejši od trenutno paradnih pametnih mobilnikov Apple Iphone 5s in Samsung Galaxy S4, čeprav bo imel primerljive tehnične zmogljivosti in uporabniku prijazno izkušnjo.
Janke je še dejal, da se zanimanje za njihov mobilnik kaže po vsem svetu. V roku 12 mesecev naj bi tako prodali več milijonov primerkov, v štirih letih pa okrog 10 milijonov.